Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji. Została ona okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.
Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. Naszym celem jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.
Ważniejszymi punktami programu będą: przyjazd pociągów Retro, Przegląd Kolejowej Piosenki, w którym wezmą udział przedstawiciele gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka.
Ciekawostką będzie wystawa fotograficzna poświęcona historii linii kolejowej „Chabówka – Nowy Sącz” pozyskana od Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Całości dopełnią stoiska z produktami regionalnymi, gastronomią, bazą gastronomiczno-noclegową. Dla najmłodszych będzie przygotowany darmowy kącik atrakcji. Urozmaiceniem będzie parada kolejarzy.
Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że pobudzimy tym samym zainteresowanie zabytkową linią kolejową, jak i sercem Beskidu Wyspowego, które posiada bogate dziedzictwo kulturowe.
Organizator: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego,
Patroni: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Urząd Gminy Dobra, Odkryj Beskid Wyspowy, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, PTTK.
Patroni medialni: wydarzenia jest: TV28
Sponsorzy: Urząd Gminy Dobra, JMS Kursy Kolejowe, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Program wydarzenia:
14:10 – Powitanie pociągu RETRO
14:30 – Rozgrzewka „przed rekordem”
15:00 – Bicie rekordu świata w ilości osób jednocześnie śpiewających piosenkę kolejową: „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka
15:15 – Przegląd Kolejowej Piosenki – scena
15:30 – Panel dyskusyjny – „Komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji, z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”.
16:15 – Podsumowanie panelu na scenie
16:40 – Podsumowanie Przeglądu Kolejowej Piosenki
17:00 – Pożegnanie pociągu
Dodatkowe atrakcje:
Możliwość przejazdu pociągiem RETRO na trasie Dobra-Kasina Wielka – Dobra. Odjazd o godz. 15:30, powrót o godz. 16:30. Bilety do nabycia podczas imprezy.
Darmowe dmuchańce, strefa gier i zabaw dla dzieci.
Quizy kolejowe.
Zwiedzanie składu kolejowego.
Stoiska regionalne i gastronomiczne.
Występy zespołu regionalnego Jurkowianie oraz Orkiestry Dętej OSP Dobra.