Punktualnie o godzinie 9.00 z Parku Miejskiego w Mszanie Dolnej wyruszyli turyści, którzy we wtorek zdobywali górę Potaczkowa. Wędrowali oni wytyczonym w 2011 roku szlakiem Elfrydy Trybowskiej, działaczki PTTK i Juliana Tolińskiego, nauczyciela, propagatora turystyki, który przed wojną zakładał struktury Szarych szeregów w naszym regionie.
Słoneczna pogoda i piękne widoki towarzyszyły turystom, którzy we wtorek wybrali się na Potaczkową. Najciekawsza trasa prowadziła szlakiem czarnym im. Juliana Tolinskiego i Elfrydy Trybowskiej z Mszany Dolnej.
Ponad 700 turystów na Potaczkowej powitali Rafał Rusnak – Pełnomocnik Wójta Gminy Niedźwiedź i Radny Rady Powiatu Limanowskiego, Anna Liberda, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Niedźwiedź i Barbara Dziwisz, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Mszę św.przy Krzyżu Milenijnym odprawił ks. Piotr Fryzowicz z Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. Z racji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny- Matki Boskiej Zielnej ks. Stanisław poświęcił bukiety z ziół i kwiatów przygotowane przez uczestników spotkania.
Oprawę wokalno- muzyczną spotkania zapewnili zespół folklorystyczny „Porębiański Ród”, kapela pod kierownictwem Bronisława Kaczora z Poręby Wielkiej i Gminny Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny z Niedźwiedzia pod kierownictwem Huberta Rapciaka.
Organizatorzy zadbali również o smaczną kiełbasę beskidzką z grilla. Przygotowali również tradycyjne konkursy. Najmilszą wybrano Marię Stamenkov z Jodłownika, a najmilszym Jerzego Boguckiego z Wieliczki. Najmłodszym zdobywcą Potaczkowej okazała się 5 miesięczna Emilia Ryś z Dobrej, a najstarszym 78 letni Edward Zacharski z Krakowa. Z najdalszego zakątka Polski przybyła Magdalena Lewandowska, z Główczyc k. Lęborka, a najdalszego zakątka świata Stanisława i Józef Głowa z Chicago/ USA/.
W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Niedźwiedź zwyciężyli Weronika Jonik z Laskowej przed Stanisławem Stalmach z Lipnika i Filipem Bulanda z Limanowej.
Jury konkursu na najpiękniejszy bukiet ziół Monika Okońska , Anna Liberda i Stanisław Cygal wyróżnili Karolinę Krzysztofiak z Podobina / I miejsce/ , Zofię Pietruszka z Rabki II miejsce/ i Marię Kawula z Tymbarku / III miejsce/.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe nagrody.
Spotkanie na Potaczkowej było udane i klimatyczne w czym zasługa organizatorów Jadwigi Zapała Dyrektora Gminnego Centrum Kultury oraz współpracowników Andrzeja Zapały, Teresa Chryc, Bernadetty Złydaszyk, Andrzeja Lasyk, Jana Zapały, Anny Strama, Wiolety Wsół.
Atrakcją dla turystów był kierdel ponad dwustu owiec wypasanych przez bacę Stanisława Brożnego z Podobina.
W niedzielę 20 sierpnia 2017 roku wędrujemy na Łyżkę oraz na festiwalu Beskidzkie Rytmy i Smaki w Raciechowicach.