Weekend Justyny Kowalczyk Lillehammer w zmiennych nastrojach

W norweskim Lillehammer zakończył się drugi weekend pucharowej rywalizacji (sez. 2017/18) w biegach narciarskich. W kobiecej stawce ze zmiennym szczęściem zaprezentowała się pochodząca z Kasiny Wielkiej Justyna Kowalczyk.

Rafał Kubowicz

Sobotni sprint pokazał pewien progres w porównaniu ze startami na dalekiej fińskiej północy w „Ruka Triple”. W eliminacjach sprintu zajęła 14 miejsce i pewnie awansowała do ćwierćfinału. Tam zmierzyła się m.in. z Marit Bjoergen oraz Stiną Nilsson. Po zaciętej walce ustąpiła pola tylko utalentowanej Szwedce i zapewniła sobie miejsce w półfinale. Tutaj bieg również wyglądał obiecująco.

Nasza zawodniczka długimi fragmentami prowadziła. Na zjeździe 150 metrów przed metą, wyprzedziła ją Amerykanka Saide Bjornsen. Narty zawodniczki zza „Wielkiej Wody” zdecydowanie lepiej zjeżdżały, co pozwoliło uzyskać jej bezpieczną przewagę. Na drugim miejscu zameldowała się „prześladująca” Justynę reprezentantka „Trzech Koron” Stina Nilsson. Przez chwilę wydawało się że 3 miejsce da awans do finału, niestety okazało się że pierwszy półfinał był minimalnie szybszy i awans uzyskały pierwsze 4 zawodniczki z tego biegu. Ostatecznie finał bezapelacyjnie wygrała Norweżka Maiken Caspersen Falla, natomiast Justyna Kowalczyk została sklasyfikowana na 7 miejscu.

W niedzielny poranek odbył się bieg łączony 2 x 7,5 km. Niestety nasza zawodniczka biegu nie ukończyła. Już pierwsze dwa okrążenia w stylu klasycznym nie wróżyły niczego dobrego. Podopieczna trenera Wierietielnego na półmetku była 14 i traciła do prowadzącej Szwedki Kalli 38,2 s. W biegu techniką łyżwową bardzo szybko zaczęła tracić wypracowaną pozycję. Ostatecznie 3 km przed metą zeszła z trasy. Na Twiterze tak podsumowała swój bieg; „Oszczędzałam się na klasyku, żeby jakoś łyżwę wytrzymać. No to się naoszczędzałam… Przepraszam”.

Następne biegi w Pucharze Świata z udziałem Justyny Kowalczyk zaplanowano za dwa tygodnie we włoskim Dobbiaco.