Pjongczang. Bieg drużynowy dla Amerykanek. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec na siódmej pozycji

Kolejne konkurencje Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang za nami. Dzisiaj rozegrano bieg drużynowy kobiet w narciarstwie klasycznym. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zajęły 7 miejsce. Dosyć niespodziewanie zwyciężyły Amerykanki Jessica Diggins oraz Kikkan Randall.

Rafał Kubowicz

W biegu półfinałowym Polki  zajęły 5 miejsce ze stratą 12,63 s do zwycięskiej ekipy USA. Do finałowej rywalizacji kwalifikowały się po dwa pierwsze zespoły z dwóch półfinałów plus cztery teamy z najlepszymi czasami. Mieszkanki Kasiny Wielkiej i Osieczan zaprezentowały się bardzo korzystnie, ambitnie walcząc o każdy metr trasy. Nagrodą był awans do finału.

Końcowa rywalizacja była pasjonująca. Walka o medale była bardzo wyrównana do samej mety. Początkowo wydawało się że dzięki szaleńczemu biegowi Marit Bjoergen, medal z najcenniejszego kruszcu powędruje do Norwegii. Nic z tego. Biegnąca na ostatniej zmianie Falla zgasła na ostatnich metrach. W tym momencie prawie pewne było że „złoto”, za sprawą znakomicie finiszującej Stiny Nilsson powędruje do Szwecji. A tu niespodzianka… Po prawej stronie  objechała reprezentantkę „Trzech Koron” Jessica Diggins zgarniając 1 miejsce dla ekipy zza „Wielkiej Wody”.

Finałowa rywalizacja dla naszych zawodniczek zakończyła się siódmym miejscem ze stratą 36,01 s. do zwycięskich reprezentantek USA. Jest to wynik bardzo przyzwoity, zważywszy na problemy zdrowotne Sylwii Jaśkowiec w ostatnich latach. Co prawda 3 lata temu w Falun, nasze zawodniczki wywalczyły „brązowy” medal w MŚ, ale powtórzenie tego wyczynu w dniu dzisiejszym byłoby cudem.

W niedzielę 25 lutego ostatnia konkurencja biegowa igrzysk – 30 km stylem klasycznym ze startu wspólnego z udziałem Justyny Kowalczyk. Początek biegu o godz. 7:15 czasu polskiego.