W czwartek 7 marca w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, już po raz piąty odbył się powiatowy konkurs historyczny „Znaj-znak”. Konkurs organizowany jest z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Krakowski Odział IPN i Starosta Limanowski pan Mieczysław Uryga.
W tym roku do konkursu przystąpiło 60- ciu uczniów z Mszany Górnej, Piekiełka, Olszówki, Pisarzowej, Dobrej, Jurkowa, Limanowej i Tymbarku. Dyrektor szkoły pani Jolanta Dunikowska-Wszołek, powitała uczestników, ich opiekunów i przedstawiła Jury konkursu, w skład którego weszli: pani Ewa Skrzekut – Kierownik Biblioteki Publicznej w Tymbarku, pani Paulina Ablewicz – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej i pan Dariusz Gorajczyk – pracownik Krakowskiego Oddziału IPN.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Marcin Kubik – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Mszanie Górnej
II miejsce – Mateusz Mamak – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Limanowej
III miejsce – Sabina Krzysztofiak – Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie i Patryk Sporek – Szkoła Podstawowa w Tymbarku
Wyróżnienia otrzymali: Kowalczyk Paweł i Kołodziejczyk Aleksandra ( Szkoła Podstawowa w Mszanie Górnej), Julia Dziadoń (Szkoła Podstawowa w Tymbarku) i Kacper Czochara ( Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej)
Dla uczestników zorganizowano także turniej strzelecki, nad przebiegiem którego nadzór sprawował ppłk. Dariusz Gizicki. W kategorii uczeń szkoły podstawowej, I miejsce zajął Kacper Czochara (Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej), miejsce II – Dawid Bubula (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku), miejsce III – Paweł Jasica (Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej).
W kategorii uczeń gimnazjum, I miejsce zdobyła Aleksandra Kołodziejczyk (Szkoła Podstawowa w Mszanie Górnej), II miejsce- Agata Rusnak i Filip Bednarczyk z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku, Kinga Bokowy (Szkoła Podstawowa w Tymbarku) i Oliwia Kokot (Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Limanowej), miejsce III – Kamila Guzik też z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4.
Po zakończonym konkursie pan Dariusz Gorajczyk wygłosił dla uczestników i ich opiekunów prelekcję „ Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-1956”. Była to kolejna bardzo ciekawa lekcja odkrywanej po latach historii. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują członkom Jury, uczestnikom i ich opiekunom za wspólne zgłębianie historii i dobrą zabawę. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pana Dariusz Gorajczyka za ciekawą prelekcję i nagrody przekazane dla zwycięzców konkursu.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała pani Lucyna Woźniak – pomysłodawca konkursu i młodzież z klasy policyjnej i wojskowej.