Lek. dent, Katarzyna Żądło–Adamczyk wraz z zespołem zakończyła tegoroczny cykl spotkań w ramach projektu Akademia Stomatologii Rodzinnej. W interaktywnych zajęciach z zakresu profilaktyki i leczenia próchnicy wzięły udział dzieci z 15 przedszkoli i szkół z Mszany Dolnej, Kasinki Małej, Wilczyc, Glisnego, Łostówki oraz Podobina. Autorski program lek. dent. Katarzyny Żądło-Adamczyk realizowany jest od 2013 r. Zajęcia prowadziły również dyplom. hig. stom. Mariola Michalak i Edyta Młynarczyk.
Jako lekarz dentysta i mama dwóch synów chciałabym poruszyć problem próchnicy u dzieci. Moja Mama – lek.stom. Anna Kalczyńska- Żądło jest lekarzem stomatologiem i przeniosła na mnie pasję do wykonywanego przez nią zawodu . Zdecydowałam się również na zostanie lekarzem dentystą. Widząc jednak brak wiedzy na temat próchnicy – zarówno u dorosłych jak i u dzieci wyszłam z inicjatywą stworzenia projektu Akademia Stomatologii Rodzinnej. Od 2013 roku odwiedzamy przedszkola i szkoły opowiadając dzieciom czym jest próchnica i jak dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu zaczynamy uświadamiać dzieci już od najmłodszych lat jak ważna jest higiena jamy ustnej i że lekarz dentysta jest lekarzem, który chce nam pomóc, a nie osobą, której należy się obawiać. Pragniemy sprawić by skojarzenia , które od lat są związane ze stomatologiem przeszły w zapomnienie dla tego najmłodszego pokolenia. Nie stanie się to jednak bez przykładu ze strony Rodziców więc przy każdej wizycie uczulam również ich by zwracali uwagę na codzienną higienę jamy ustnej dziecka i zgłaszali się na wizyty kontrolne.
Dlatego tez w artykule chciałabym napisać o tym czym jest próchnica i dlaczego należy ją leczyć?
Próchnica to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka dzieci i spowodowana jest nieprzestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej. Wywołują ją bakterie należące do grupy Streptococcus mutants, które rozkładają resztki jedzenia zawierające cukier, powodując spadek pH w jamie ustnej do poziomu 5,5 i tym samym rozpuszczając szkliwo i powodują destrukcję zęba. Dzieci rodzą się z jałową jamą ustną. Do zakażenia patologiczną bakterią dochodzi, kiedy rodzice, opiekunowie podają pociechom np. oblizaną przez siebie łyżeczkę czy smoczek lub całowanie dziecka w usta.
Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Zdrowia tylko 20 proc. 5-latków ma całkowicie zdrowe zęby, z kolei 15 proc. nastolatków jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia nie ma jednego zęba stałego. Problem ubytków jest szczególnie dotkliwy u najmłodszych, których zęby mleczne są mniej odporne na bakterie. Wówczas brak leczenia może spowodować poważne konsekwencje.
Często w gabinecie rodzicie pytają mnie :
Czy warto leczyć mleczaki ?? Należy wiedzieć, że zęby mleczne u dzieci czują tak samo jak zęby stałe, a więc każdy dorosły, który doświadczył bólu zęba powinien wiedzieć na co naraża własne dziecko. Szkliwo, czyli warstwa ochronna zęba jest dużo cieńsza niż w zębach stałych, dlatego tez żeby mleczne psują się szybciej. Próchnica niestety zagraża również zdrowiu dziecku na wiele sposobów.
Choroba ta powoduje pogorszenie estetyki uśmiechu dziecka co dotkliwe bywa i dla niego i dla samych rodziców. W wieku około 6 lat u dziecka w jamie ustnej jest już tzw. uzębienie mieszane – występują zarówno zęby mleczne jak i stałe. Próchnica, jako że jest chorobą bakteryjną i zakaźną, drobnoustroje z zainfekowanych mleczaków mogą przenosić się na inne zęby, również te stałe. W sytuacji zaawansowanej próchnica powoduje ból i dyskomfort, prowadzi do infekcji miazgi i przedwczesnej utraty zębów mlecznych co wiąże się z późniejszymi zaburzeniami rozwojowymi zębów i powstawaniem wad zgryzu – stłoczeń, nieprawidłowego wyrzynania zębów stałych wymagających leczenia u ortodonty. Stan zapalny miazgi może rozwinąć się w ropień i stanowić źródło infekcji dla całego organizmu wpływając również na inne organy , np. nerki , serce czy mózg i wtedy konieczne jest leczenie antybiotykami. Taka uwaga zatem do Rodziców:
- Jesteś odpowiedzialny za zdrowe zęby swojego dziecka
- Bakterie wywołujące próchnicę są bardzo niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka
- Ono samo nie przyjdzie do gabinetu stomatologicznego więc Rodzicu przyprowadzaj je koniecznie na wizyty kontrolne co pół roku .
Kiedy należy przyjść na pierwszą wizytę u dentysty ?
Pierwsza wizyta powinna odbyć się już po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych, czyli gdy dziecko ma około 6 miesięcy (wtedy pojawiają się pierwsze siekacze dolne). Lekarz sprawdzi czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Na tej wizycie lekarz informuje również rodziców jak czyścić dziąsła i zęby dziecka, na co należy zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy by zęby rosły zdrowo. Na takie wizyty kontrolne warto zgłaszać się co 3-6 miesięcy, aby upewnić się, że w jamie ustnej dziecka nie dzieje się nic złego.
Lek.dent. Katarzyna Żądło-Adamczyk
Fot. Stomatologia Rodzinna, Niepubliczne Przedszkole „Skrzaty”