Oblicza depresji. Rozpoznanie, uświadomienie, pomoc!

Oblicza depresji. Rozpoznanie, uświadomienie, pomoc!

Zmiany pogody, przesilenie wiosenne sprzyjają obniżeniu nastroju i nawrotom depresji, która z roku na rok staje się coraz groźniejszą chorobą. Duża grupa społeczeństwa jest bardziej podatna na te schorzenia. Jak zrozumieć chorych na depresje? Czym właściwie jest? Czy każdy może pomóc? W głowie każdego z pewnością może pojawiać się wiele pytań.

Depresja charakteryzuje się zmianami od góry ku dołowi. Obniżeniu ulega nastrój, poczucie własnej wartości oraz entuzjazm do życia. Życie dla chorych przestaje być ciekawe. Codziennie wstawanie z łóżka, wychodzenie z domu jawi się jako nadludzki wyczyn. 

Depresja może być spowodowana wieloma czynnikami. Często rodzi się w wyniku straty, urazu, zdarzeń z przeszłości lub niesprawiedliwego traktowania. Osamotnienie, wygórowane oczekiwania innych przyczyniają się do rozwoju choroby. Chorzy wycofują się z codziennych czynności. Uczucie zniszczenia, nasila objawy,którymi m.in. są: brak koncentracji, problemy ze snem, brak apetytu lub wzmożony apetyt, chroniczne zmęczenie, brak energi i radości do życia, zaburzony obraz własnej osoby, uczucie beznadziei.

Depresja może występować w formie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej, często zagrażającej życiu. Innymi słowami jest wiele odmian depresji, przebiegających z różnym natężeniem i skutkiem. Jednak jedno jest pewne żadnej nie powinniśmy bagatelizować! Nieleczona jest najczęstszą przyczyną samobójstw!


Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Na początku powinniśmy sobie uświadomić, że jest ona chorobą, a nie fanaberią lub stanem chwilowo obniżonego nastroju. Osoby chory powinniśmy traktować z troską i powagą, tak samo jak w przypadku innych schorzeń. Warto również wiedzieć czego nie mówić i nie robić. Unikajmy wypowiedzi typu „to nic takiego”, „nie przesadzaj” , „weź się za siebie”. Należy jednak podjąć próbę rozmowy w celu przekonania chorego, że potrzebna jest pomoc psychiatry. Ważna jest również obecność i wsparcie.

STATYSTYKI:

  • depresja na świecie: 350 mln chorych,
  • depresja na świecie jest najczęściej diagozowana w przedziale wiekowym 20-40 lat,
  • dwa razy więcej zachorowań odnotowuje się wśród kobiet,
  • depresja w Polsce dotyczy ok. 1,5 miliona Polaków,
Nie bądźmy obojętni! Każdy z nas może pomóc, TO TAKIE PROSTE!


Zobacz również