Ok. 30 osób wysłuchało sprawozdania Anny Pękały z pierwszego roku pracy na stanowisku burmistrza. Uczestnicy spotkania jak zwykle zadawali pytania. Jednak tym razem obyło się bez emocji. Nikt nie podjął dyskusji o cenach odbioru odpadów, chociaż właśnie ten temat dominował na poprzednich zebraniach.
Burmistrz Anna Pękała wymieniła inwestycje, które są w fazie realizacji lub zostały zakończone w ciągu ostatniego roku – ul. Spadochroniarzy, Smrekowa, os. Krakowska, PSZOK, chodnik na ul. Zarabie, doświetlenie trzech przejść dla pieszych na drodze krajowej, budynek Miejskiego Ośrodka Kultury w stanie surowym zamkniętym, ścieżka rowerowa, wstępne prace na stadionie, partycypowanie w kosztach budowy ronda na ul. Orkana i remontu ul. Krakowskiej. Zgodnie z deklaracjami mieszkańcy ul. Mroza, Krasińskiego, Słonecznej, Flizaka i Zarabia w 2020 r. mogą spodziewać się działań zmierzających do pozyskania środków na niezbędne remonty.
Do sukcesów burmistrz Pękała zaliczyła nową stronę internetową, zaznaczając że prowadzona jest coraz lepiej. Dodała również, że nad rzetelnością i treścią samorządowego czasopisma „Pod Lubogoszczą” będzie czuwała specjalna komisja. Na wniosek przewodniczącego Rady Miejskiej, Janusza Matogi, od 3 grudnia na stronie znajduje się zakładka z imiennym wykazem głosowań poszczególnych radnych podczas sesji.
Tym razem mieszkańców interesowały głównie chodniki i przystanki, m.in. przy ul. Krakowskiej, Słomka i Orkana. Sygnalizowano nieprzestrzeganie przez kierowców znaków drogowych, m.in. zatrzymywanie się naprzeciwko Miejskiego Ośrodka Kultury.
Mieszkańcy zwrócili uwagę na pomijanie przy rewitalizacji terenów leżących nad rzeką Rabą. Brzegi są zanieczyszczone i nie sprzyjają rekreacji. Burmistrz Pękała stwierdziła, że pierwsze kroki powinny w tym zakresie podjąć Wody Polskie – właściciel terenu. Jednocześnie pojawiły się głosy, że coroczną akcją sprzątania można objąć również Rabę.
Wątpliwości jednego z uczestników dotyczące budowy ścieżki rowerowej, burmistrz Mszany Dolnej stanowczo zanegowała, stwierdzając iż inwestycja jest realizowana prawidłowo i bez przeszkód.
Powrócił temat problemów komunikacyjnych. W tej kwestii zarówno burmistrz, jak i radni zapewnili, że będą podejmować działania zmierzające do budowy obwodnicy. Trwają również rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, zapoczątkowane przez burmistrza Józefa Kawalczyka, w sprawie przekazania części terenu należącego do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego na drogę łączącą ul. Fabryczną i Ogrodową. Konserwator zabytków nie wyraził na razie zgody na wycięcie drzew. Z kolei łącznik nowego ronda i ul. Ogrodowej nie ma jeszcze projektu. Jak poinformował przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Matoga, miasto na ten cel wykupiło w poprzedniej kadencji działkę za Spółdzielnią Pracy „Meblomet”. Burmistrz Anna Pękała zauważyła, że prawdopodobnie będzie tam potrzebne zastosowanie trybu ZRID.
Osoby pytające o bibliotekę i MOK burmistrz Mszany Dolnej odsyłała do retransmisji sesji Rady Miejskiej z 2 grudnia. Podkreślała, że dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego może być przeznaczona tylko na budynek przy ul. Piłsudskiego. W kwestii pozyskiwania środków na kontynuację prac w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, stwierdziła, że jest optymistką. O stanowiskach burmistrz miasta oraz dyrektorów obu instytucji pisaliśmy w artykule pt. „Burmistrz Anna Pękała zabrała głos w sprawie biblioteki i MOK-u”.
https://www.tv28.pl/9977-mszana-dolna-burmistrz-anna-pekala-zabrala-glos-w-sprawie-biblioteki-i-moku
W związku z wielkimi potrzebami finansowymi miasta padło pytanie o parkingi. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że wiele osób zostawia samochody na cały dzień w ścisłym centrum, przy popularnych sklepach, utrudniając klientom dojazd do placówek handlowych. Burmistrz Pękała powiedziała, że grupa radnych kilka miesięcy temu zaproponowała utworzenie płatnej strefy parkowania, jednak określenie zasad wymagało czasu. Przewodniczący Janusz Matoga zapewnił, że Rada zajmie się tą uchwałą, jak tylko otrzyma stosowny projekt.