Rozpoczęły się zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Mieszkańcy Limanowszczyzny mają do wyboru 8 tras

Rozpoczęły się zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Mieszkańcy Limanowszczyzny mają do wyboru 8 tras

Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w nocy z 3 na 4 kwietnia. Mieszkańcy powiatu limanowskiego mogą wybrać jedną z ośmiu tras o różnej długości i skali trudności. Miejsca zbiórki zaplanowano w parafiach w Dobrej, Kasince Małej oraz Limanowej. Zapisu można dokonać poprzez stronę www.edk.org.pl. Tam znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące zasad udziału oraz poszczególnych tras.

DOBRA
Trasa św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza ma długość 61 km. Rozpoczyna się w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej. Kolejne stacje to: pomnik ofiar II wojny światowej w Porąbce, kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej, kościół św. Marcina w Wiśniowej, kościół Matki Bożej Pocieszenia w Trzemieśni, kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie, kościół św. Anny w Jasienicy, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach, kaplica cmentarna w Lanckoronie, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Brodach, Kościół Wieczernika – Dróżki Kalwaryjskie i Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Trasa Matki Bożej Szkaplerznej liczy 43 km. Początek to Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej, a kolejne stacje: Krzyż Jubileuszowy 2000 w Dobrej, kościół Miłosierdzia Bożego w Podłopieniu, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku, kaplica obok chatki Koła Łowieckiego „Hubert” na Łopieniu, kapliczka na szczycie góry Łopień, krzyż na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego w Chyszówkach, krzyż papieski na szczycie Mogielicy, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, kaplica na szczycie góry Ćwilin, pomnik ofiar pacyfikacji na Gruszowcu, kaplica przy ośrodku rekolekcyjnym na Śnieżnicy, krzyż na szczycie Śnieżnicy, pomnik ofiar II wojny światowej w Porąbce, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej.

KASINKA MAŁA
Trasa św. Józefa liczy 42 km. Rozpoczyna się w kościele parafialnym w Kasince Małej i prowadzi przez Lubień, Pcim, Stróżę, pasmo Babicy (Sularzówkę, Trzebuńską Górę), Harbutowice, Las Groby, Lanckoronę i Brody do Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejne stacje znajdują się przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach, w kościele parafialnym w Stróży, na grzbiecie pasma Babicy, przy pomniku „Bohaterom Ojczyzny”, symbolicznym grobie konfederatów barskich, a także w kaplicach należących do Dróżek Kalwaryjskich.

Trasa św. Rodziny prowadzi z Kasinki Małej do Szczyrzyca i liczy 31 km. Pielgrzymi przejdą spod kościoła parafialnego w Kasince Małej do Lubnia, zatrzymując się przy krzyżu misyjnym oraz kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie żółtym szlakiem turystycznym będą kierować się na Łysinę. Stacje będą znajdować się wśród pól oraz przy kapliczkach Matki Boskiej i św. Bernarda. Szlakiem czerwonym uczestnicy Drogi Krzyżowej wejdą na szczyt góry Lubomir, gdzie zatrzymają się przy kapliczce obok obserwatorium astronomicznego. Kolejne stacje to: drewniany krzyż na przełęczy Jaworzyce, kamienny krzyż na trasie z Węglówki do Kobielnika, szczyt Wierzbanowskiej Góry oraz punkty przy drodze nr 964. Następnie pielgrzymi wejdą niebieskim szlakiem na górę Ciecień, a stamtąd szlakiem zielonym skierują się do Szczyrzyca. Koniec trasy zaplanowano w Opactwie OO. Cystersów.

LIMANOWA
Trasa Matki Boskiej Bolesnej ma długość 31 km i kończy się w Zalesiu. Po mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pielgrzymi udadzą się w stronę Tymbarku. Stacje zaplanowano przy głazie i drewnianym krzyżu upamiętniającym 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, murowanej kapliczce obok drogi krajowej nr 28, krzyżu na górze Paproć, kościele parafialnym w Tymbarku. Kolejna część wędrówki wiedzie szlakami czarnym i zielonym do Przełęczy Słopnickiej, następnie na szczyt Łopienia, a stamtąd na Przełęcz Rydza – Śmigłego i szczyt Mogielicy. Koniec tej trasy przewidziano przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Zalesiu.

Trasa św. Jana Pawła II również rozpoczyna się w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Jej długość to 37 km. Pielgrzymi będą kierować się przez Sowliny, Koszary i górę Paproć do Tymbarku. Stamtąd udadzą się przez Piekiełko, Kisielówkę, Rupniów, Pasierbiec i Rozdziele do Laskowej, a następnie przez Jaworzną i Mordarkę do Limanowej. Większość stacji usytuowana będzie obok przydrożnych kapliczek i krzyży.

Trasa bł. Karoliny Kózkówny liczy 45 km i również ma kształt pętli. Rozpoczyna się w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej i prowadzi na szczyt Jabłońca. Kolejne stacje znajdują się przy cmentarzu wojennym na Golcowie oraz na szczycie Ostrej. Następnie trasa biegnie do Przełęczy Słopnickiej, na szczyt Mogielicy i Łopienia, a stamtąd do centrum Tymbarku i na Paproć. Zakończenie trasy zaplanowano przy krzyżu misyjnym obok limanowskiej bazyliki.

Trasa Do Gaździny Podhala ma długość 54,3 km. Początek zaplanowano w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Stacje to: Krzyż Grunwaldzki, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach, kaplica na Zaświerczu w Słopnicach, krzyż papieski na Mogielicy, Przełęcz nad Bukówką, kapliczka na szczycie Kutrzycy, kapliczka na przełęczy Przysłop, krzyż na Kudłoniu, ołtarz papieski na polanie Turbacz, krzyż na szczycie Turbacza, papieska kaplica pasterska i kaplica św. Huberta przy żółtym szlaku, kościół w Kowańcu. Celem wędrówki jest Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu.

źródło: www.edk.org.pl, oprac. MAG

Zobacz również