Stan epidemii wymusił odwołanie wielu wydarzeń kulturalnych. Wśród nich znalazło się Misterium Męki Pańskiej „Pójdź za mną”, wystawiane od 2013 r. na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Przedstawienie na stałe wpisało się w kalendarz Wielkiego Postu i dla wielu widzów stanowiło przede wszystkim przeżycie religijne. Taki był zamiar pomysłodawcy teatralnego przedsięwzięcia – ks. Rafała Piórkowskiego, który pracował w parafii pw. św. Michała Archanioła. W sumie spektakl obejrzało ponad 11 tys. osób.
W reżyserowaniu Misterium od początku uczestniczyli Katarzyna Wasilewska oraz Piotr Armatys. Pomysłu nie udałoby się jednak wprowadzić życie, gdyby nie było tak wielkiego entuzjazmu wśród aktorów – amatorów, a także sponsorów, którzy wspierali organizatorów finansowo, umożliwiając przygotowanie kostiumów i dekoracji. W roli Jezusa we wszystkich edycjach występował Krzysztof Bigaj.
Premiera w 2013 r. cieszyła się wielkim zainteresowaniem, bo na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury pojawili się księża, samorządowcy, nauczyciele i działacze różnych organizacji. Apostołów zagrali m.in. proboszczowie – ks. Jerzy Raźny i ks. Tadeusz Mrowiec, burmistrz Tadeusz Filipiak, wójt Bolesław Żaba. Wystąpili również przewodniczący rad – Adam Malec i Jan Chorągwicki.
Z biegiem lat wzbogacano treść przedstawienia o kolejne sceny. Już w drugiej edycji można było oglądać scenę na dworze Heroda, którego brawurowo grał ks. Rafał Piórkowski, a także scenę spotkania Jezusa z Samarytanką przy studni. W kolejnych latach dodano scenę z dziećmi, w które wcielali członkowie grupy teatralnej „Wizja” z Miejskiego Ośrodka Kultury. Stopniowo angażowali się również młodzi aktorzy z grupy „Projekt Teatr”. Partie wokalne w pierwszych edycjach wykonywali Krzysztof Bigaj oraz Aleksandra Chrustek, a następnie Julia Ciężadlik i Patrycja Gaweł.
Chociaż zmieniali się aktorzy, przechodzili do innych scen lub rezygnowali, przedstawienie nie zmieniało swojego wyjątkowego charakteru. Było jednocześnie przeżyciem religijnym i wielką przygodą. Całości dopełniała muzyka przygotowana przez Andrzeja Leśniaka. O charakteryzację dbała Paulina Kaletka, a w 2018 r. – Agnieszka Skawska. Fryzury wykonywały: Natalia Kołodziej, Magdalena Gruszkowska, Agata Farganus i Karolina Myszogląd.
– Dekoracje były przygotowane. Wszyscy aktorzy potwierdzili udział. Nikt nie przewidywał, że tak potoczą się wydarzenia. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w przyszłym roku powrócimy do tematu i wystawimy spektakl, który w sumie obejrzało ponad 11 tys. osób. To niespotykany wynik w naszym rejonie. Nie chcemy z tego rezygnować – deklaruje Piotr Armatys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Nasza telewizja zarejestrowała jedno z przedstawień w 2014 r. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z różnych edycji.
fot. Dorota Mucha, Józef Budacz, Domel, MOK Mszana Dolna