Burmistrz Anna Pękała opublikowała nagranie z odpowiedziami na pytania mieszkańców. Mieszkańcy pytali o drogi, przejścia dla pieszych, rozwój lub modernizację infrastruktury, ale też o zadania i kompetencje burmistrza. Niestety na inwestycje interesujące mieszkańców nie zarezerwowano środków w tegorocznym budżecie. Burmistrz Pękała pokłada nadzieję w programach zewnętrznych. Wielokrotnie podkreślała duże znaczenie powstającego Gminnego Programu Rewitalizacji, który w przyszłości może być podstawą ubiegania się o dofinansowanie.
Tym razem do burmistrz Mszany Dolnej skierowano 15 pytań, w tym kilka za pośrednictwem naszej redakcji.
Z odpowiedzi Anny Pękały wynika, że miasto ma w planach rozbudowę monitoringu, m.in. przy orliku i wzdłuż ścieżki rowerowej.
Mieszkańcy ul. Mroza muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ urząd zamierza starać o środki z Funduszu Dróg Samorządowych, jeśli tylko zostanie otwarty nabór wniosków. Projekt został zgłoszony do Starostwa Powiatowego. Dotyczy to również ul. Krasińskiego.
Osoby pytające o drogę na Czarny Dział mogą liczyć jedynie na ewentualną naprawę w ramach bieżących prac. Droga ta nie jest własnością miasta, a tylko w jego władaniu.
Burmistrz Anna Pękała zaznaczyła, że przejścia dla pieszych na ul. Krakowskiej mogą zostać wyznaczone lub oświetlone w ramach modernizacji drogi wojewódzkiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich nie widzi na razie potrzeby zorganizowania przejścia naprzeciwko przedszkola.
Miłośnicy sportu, mimo że płacą za korzystanie z orlika, również poczekają na jego kompleksowy remont. Być może w tym roku zostaną przeprowadzone doraźne naprawy. Nie przewiduje się natomiast ulg w opłatach w przyszłej strefie płatnego parkowania w tamtym rejonie. Mieszkańcy i użytkownicy boiska będą korzystać ze strefy na ogólnych zasadach.
Z plaży będzie można korzystać tylko na własną odpowiedzialność, ponieważ miasto ze względu na epidemię, nie będzie jej otwierać.
Progi zwalniające na ul. Marka wymagają rozważenia. Z kolei przejście na ul. Starowiejskiej w pobliżu centrum handlowego, zdaniem burmistrz Mszany Dolnej, jest usytuowane prawidłowo, a montaż progu w tamtym rejonie może nie poprawić bezpieczeństwa.
Kładki nad Mszanką, huśtawki oraz inne urządzenia w parku mogłyby zostać zamontowane po pozyskaniu środków na rewitalizację miasta. Z kolei skatepark mógłby być jedną z inwestycji realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Nie będzie dodatkowego chodnika wzdłuż ścieżki rowerowej, ponieważ projekt tego nie przewidywał.
Mimo ciągłego zakorkowania Mszany Dolnej na spotkaniu z ministrem Andrzejem Adamczykiem w Limanowej nie było przedstawicieli miasta. Burmistrz Anna Pękała wyjaśniła, że podczas sesji deklarowała wyjazd do Warszawy, ale nie do Ministerstwa Infrastruktury, tylko do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w innej sprawie.
Do sukcesów można zaliczyć złożenie wniosku na rozbudowę Miejskiego Ośrodka Kultury o środki z tzw. funduszy norweskich. Wniosek ten pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Obecnie trwa ocena merytoryczna i finansowa. Być może już w 2023 r. będziemy mogli korzystać z nowego Centrum Kultury i Tradycji Górali Zagórzańskich.
W odpowiedzi na pytanie, jakie ważne decyzje dla miasta może podjąć burmistrz bez udziału radnych, Anna Pękała podkreśliła, że to Rada Miejska w swoich uchwałach wyznacza kierunki polityki. Burmistrz określa tylko sposób realizacji uchwał. Poza tym kształtuje politykę kadrową w Urzędzie Miasta i kieruje jednostkami, które podlegają miastu. Odpowiada za zarządzanie kryzysowe. Burmistrz również reprezentuje miasto w kontaktach z innymi samorządami, administracją rządową, a także podczas różnych uroczystości.
– Od tego, jak funkcjonuje urząd, zależy funkcjonowanie miasta. Staram się wszystkie ważne decyzje podejmować z radnymi, ponieważ wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za miasto – stwierdziła burmistrz Mszany Dolnej.
fot. screen z nagrania