Szpital Powiatowy otrzymał nowoczesną karetkę w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

Szpital Powiatowy otrzymał nowoczesną karetkę w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej otrzymał nowoczesną, w pełni wyposażoną karetkę pogotowia w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Zakup został sfinansowany z Funduszy Europejskich.

Po wybuchu pandemii pierwszy etap naszych działań skierowaliśmy w stronę małopolskiej służby zdrowia, a wszystko po to by chronić zdrowie i życie mieszkańców. Naszym lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom zapewniliśmy zarówno środki ochrony osobistej, jak i odpowiedni sprzęt. Było to możliwe nie tylko dzięki unijnym dotacjom, ale także dzięki dobrej i sprawnej współpracy z naszymi partnerami. Za ich pośrednictwem ta pomoc bardzo szybko docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował, że karetki będą w każdym z miejsc, gdzie pracują zespoły ratowników. W sumie do regionu trafi 50 nowych ambulansów.

17 sierpnia ambulanse zostały przekazane do: Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Myślenicach, Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Szpitala Powiatowego w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego oraz Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie.

Planując założenia pakietu medycznego, staraliśmy się, aby wszystkie służby, które za nie odpowiadają, miały możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z jak najlepszego sprzętu. Służą temu między innymi środki unijne. Najważniejsze jest zdrowie pacjentów i bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego, a nasze karetki są w pełni przygotowane do transportu chorych na COVID-19 – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł, a całkowity koszt wszystkich pięćdziesięciu pojazdów to około 31 mln zł. Każdy ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych. Ambulanse, w związku z trwająca epidemią koronawirusa, będą też wyposażone w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego; oprac. MAG

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Zobacz również