Jesienią 2020 roku w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie odbyło się prawykonanie i nagranie utworu „Myśląc Ojczyzna” (2018). Utwór ten został napisany przez kompozytora Sebastiana Szymańskiego do słów poematu o tym samym tytule autorstwa Karola Wojtyły (1974).
Pierwowzór kompozycji powstał na chór mieszany SATB, ale rok później powstała jego druga wersja (bazująca na oryginale) na sopran solo i orkiestrę kameralną. Tkankę brzmieniową cechuje implikacja założeń neotonalności oraz melodyjność, a sama architektura liryczno-muzyczna uwypukla znaczenie i rolę słowa jako głównego elementu stanowiącego trzon utworu.
Projekcja słowa dokonuje się w klarowny sposób, a napięcia i akcenty znajdujące się w warstwie muzycznej wynikają z interpretacji tekstu, który posiada patriotyczny charakter.
Emisja online utworu w dniu 11 listopada 2020 roku podkreśla znaczenia tego wymiaru wpisując się tym samym w rok jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Utwór wykonała Urszula Palka-Ranosz – sopran oraz działająca przy Gminnym ośrodku Kultury w Dobrej orkiestra kameralna „Sinfonietta” w składzie: Joanna Jaworz Dutka – flet; Jan Brzeń – klarnet; Halina Dyczek – fortepian; Maria Mrózek – I skrzypce; Joanna Dutka – II skrzypce; Michał Majeran – II skrzypce; Iwona Śliwa – wiolonczela; Katarzyna Puch – wiolonczela; Sebastian Szymański – dyrygent.
W video zostały wykorzystane ujęcia miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości z Gminy Dobra: Cmentarz w Dobrej; Chyszówki – Przełęcz Rydza Śmigłego; Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży i jej otoczenie.
„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam…
Gdy myślę Ojczyzna –
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
(…)”.
Karol Wojtyła (1974)
Składamy serdeczne podziękowania
– wszystkim muzykom biorącym udział w nagraniu;
– Dyrektorowi GOK Dobra – Urszuli Palka – Ranosz za realizację przedsięwzięcia;
– ks. dr Tadeuszowi Piwowarskiemu – proboszczowi parafii w Jurkowie – za udostępnienie kościoła do nagrań;
– Firmie Soundlight Tymbark – za udostępnienie sprzętu;
– Szymonowi Szymańskiemu – za pomoc w realizacji nagrania audio-video;
– Ars Pro Nobis Studio – za reżyserię dźwięku oraz montaż audio-video;
– paniom z „#Dobrycatering” za ciepłą herbatę
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej