Siostra Józefa Efrema Zadrąg ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mszanie Dolnej została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Krzyża Niepodległości za zasługi w obronie suwerenności niepodległości państwa polskiego. Oznaczenie wręczył Piotr Ćwik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Matka Generalna Zgromadzenia siostra Janina Kierstan przedstawiła życiorys siostry Efremy, która w wieku 16 lat w 1941 r. zaangażowała się w działania konspiracyjne. Posługując się pseudonimem „Dziewanna”, pełniła funkcję kolporterki, łączniczki i sanitariuszki. Opiekowała się rannym żołnierzem Batalionów Chłopskich. Służbę zakończyła w 1944 r. jako podporucznik scalonych organizacji – początkowo był to Związek Walki Zbrojnej, ostatecznie Bataliony Chłopskie (BCH-AK). W 1947 r. rozpoczęła naukę w Wojewódzkiej Szkole Pielęgniarstwa w Przemyślu. W 1949 r. rozpoczęła roczny nowicjat zakonny. W kolejnych latach pracowała jako pielęgniarka.
– To była piękna, heroiczna postawa, która dzisiaj w sposób szczególny powinna być podkreślona, patrząc na dzisiejsze pokolenie szesnastolatków, także w kontekście ostatnich wydarzeń, które obserwujemy z wielkim niepokojem, to o takich właśnie zasługach, o takich postawach prawdziwej miłości do ojczyzny i wielkiego patriotyzmu trzeba mówić. Dobrze, że to odznaczenie w tym czasie może nastąpić – mówił Piotr Ćwik.
– Chlubimy się tym, że jesteśmy narodem polskim, katolickim, a także prezydent przyznaje się, wyznaje i broni naszej wiary katolickiej. To, co dzisiaj dzieje się na tym świecie… nie rozumiem tego. Najlepiej się tylko modlić i czekać, co dalej będzie – stwierdziła siostra Efrema.
Odznaczona siostra otrzymała list gratulacyjny od abp. Marka Jędraszewskiego. Odczytał go dziekan dekanatu mszańskiego Tadeusz Dziedzic. W uroczystości wziął również udział ks. proboszcz Jerzy Raźny i inni duchowni, przedstawiciele władz miasta oraz prezes mszańskiego Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, Tadeusz Dębski.
źródło: Urząd Miasta Mszana Dolna; RadioMaryja.pl (cytaty); oprac. MAG
fot. screeny z reportaży TV Trwam, udostępnionego na stronie RadioMaryja.pl