Chórzyści z Limanowej w ogólnopolskim projekcie. Efektem współpracy jest współczesna aranżacja kolędy „Anioł pasterzom mówił”

Chórzyści z Limanowej w ogólnopolskim projekcie. Efektem współpracy jest współczesna aranżacja kolędy „Anioł pasterzom mówił”

Limanowscy chórzyści: Jadwiga Postrożna, Katarzyna Pietryga, Zuzanna Franczyk, Dorota Jędrzejek, Kamil Opioła i Krzysztof Młynarczyk wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Fundacji „CHÓRtownia”. Efektem pracy 160 chórzystów i instrumentalistów z całego kraju jest nagranie kolędy „Anioł pasterzom mówił” we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego.

To opracowanie łączy tradycyjną polską kolędę z bardzo znanym motywem „Te Deum” Charpentiera. Wykonawcy, którzy zgłosili się do projektu, przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Ponieważ większość chórów amatorskich zawiesiła działalność w czasie pandemii, jest to namiastka występu przed publicznością. Na wirtualnej scenie spotkali się artyści m.in. z Augustowa, Bierunia, Bytomia, Ełku, Gdyni, Gliwic, Gołdapi, Kalisza, Katowic, Kłodzka, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Limanowej, Lublina, Łodzi, Oleśnicy, Olsztyna, Oławy, Opola, Rudy Śląskiej, Sochaczewa, Świętajna, Warszawy, Włocławka, Zabrza, Zabrzega, Zamościa i Żelechowa. Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Gość specjalny – Czesław Jakubiec, aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu „Tenor” – zaśpiewał partię solową.

Fundacja „CHÓRtownia” działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez prowadzenie portalu https://chortownia.org , w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką. Portal ten jest największą w Polsce bazą danych chórów, festiwali i konkursów, koncertów oraz innych aktualności dotyczących chórów. Są w nim także nuty do bezpłatnego wykorzystania w pracy zespołów. Tworzą go sami użytkownicy poprzez wpisywanie swoich treści. Portal prowadzi też zbiórkę na cele działalności statutowej. Zbiórka jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/kn4yzp.

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. screen z nagrania

Zobacz również