Pan Grzegorz przeszedł sześć zagórzańskich questów i zdobył nagrodę. – To wspaniały sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu – mówi odkrywca lokalnej historii

Pan Grzegorz przeszedł sześć zagórzańskich questów i zdobył nagrodę. – To wspaniały sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu – mówi odkrywca lokalnej historii

Pan Grzegorz jako pierwszy przeszedł sześć zagórzańskich questów i odnalazł korale. – To wspaniały sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Aktywnie i ciekawie poznajemy historię regionu, nowe, nieodkryte dotąd fakty i miejsca. Polecam i zachęcam. To przednia zabawa! – mówi mieszkaniec Mszany Dolnej, który pasją do szukania skarbów zaraził swoją rodzinę i znajomych. Na swoim koncie ma również odznakę PTTK – Questy Wyprawy Odkrywców.

Questy to bezobsługowe gry terenowe, stanowiące atrakcję dla mieszkańców i turystów, a także ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu. Każdy, kto przejdzie sześć questów, odnajdzie korale, nawlecze je na specjalny sznur, a następnie zgłosi się do jednego z trzech zagórzańskich samorządów, otrzyma dodatkową nagrodę. Gminy Mszana Dolna i Niedźwiedź oraz miasto Mszana Dolna wydały specjalną ulotkę sygnowaną symbolami kultury zagórzańskiej. Nagrodę można odebrać w Urzędzie Gminy Mszana Dolna, Urzędzie Miasta Mszana Dolna, Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu oraz w recepcji Pensjonatu „Szczebel” w Mszanie Dolnej.

Guesty na terenie Kasiny Wielkiej, Olszówki i Lubomierza powstały jako element budowania marki Zagórzańskie Dziedziny przy dużym zaangażowaniu mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Quest po Bazie „Lubogoszcz” ufundowała Fundacja MILA. Wyprawy po miejscowościach gminy Mszana Dolna, a także po Niedźwiedziu i Mszanie Dolnej stanowią część programu „Skarby Górali”, realizowanego m. in. przez Fundację „Mapa Pasji”.

Przewodnikiem wypraw jest Jasiek, miejscowy góral. Korale przeznaczone są dla pięknej Zagórzanki Kasi – wybranki jego serca.

– Idąc z duchem czasu nauczyliśmy się, jak promować Zagórzańskie Dziedziny poprzez bardzo popularne obecnie questy.  Inspirując się stwierdzeniem twórcy qestingu na świecie, Stevena Glazera – że „najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli przez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie”  stworzyliśmy na terenie gminy Mszana Dolna cztery wyprawy odkrywców,  opowiadające wspaniałe historie ciekawych miejsc i ludzi; zaskakujące informacjami nawet rdzennych Zagórzan. Nasi mieszkańcy tak bardzo zaangażowali się w proces ich powstawania, że z zapałem wyszukiwali prawdziwe smaczki dot. miejsc, którymi prowadzi trasa wyprawy; wspinali się na wyżyny własnej twórczości literackiej i artystycznej, aby stworzyć wierszowane wskazówki i zagadki, wykonać rysunki do questów i pieczęcie oraz w sposób finezyjny i nieoczywisty ukryć skarb.  Mieliśmy to szczęście, że naszą mentorką była uczennica Stevena, Barbara Kazior – podkreśla Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna, zaangażowana w budowę marki gminy Mszana Dolna.

Zagórzańskie questy

Kasina Wielka – „Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą”

 https://questy.org.pl/quest/spacer-z-jaskiem-pod-snieznica

Kasinka Mała – „Baza lubo gości”

 http://bestquest.pl/quest/baza-lubo-gosci.html

Lubomierz – „Z Bulandą po Lubomierzu”

 https://questy.com.pl/quest/z-bulanda-po-lubomierzu

Mszana Dolna – „„W Mszanie Dolnej z Jaśkiem po hrabiowski skarb”

Niedźwiedź – „Śladami piewcy Gorców”

 https://questy.com.pl/quest/sladami-piewcy-gorcow

Olszówka – „Z Jaśkiem po Olszówce”

 https://questy.com.pl/quest/z-jaskiem-po-olszowce

https://www.mszana.pl/upload/files/zagorzanskie_atrakcje/jasiek.pdf

 

źródło: Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Mszana Dolna;

grafika: Józefa Potaczek

film: Dawid Śmieszek

 

 

Zobacz również