Trening strzelecki, doskonalenie umiejętności posługiwania się bronią, sposób na stres i nietypowe akcje charytatywne – o pasjach funkcjonariuszy Służby Więziennej z Tarnowa

Trening strzelecki, doskonalenie umiejętności posługiwania się bronią, sposób na stres i nietypowe akcje charytatywne – o pasjach funkcjonariuszy Służby Więziennej z Tarnowa

Kilkunastu funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Tarnowie – Mościcach należy do stowarzyszeń kolekcjonerów broni. – Hobby przynosi wymierne efekty. Obycie z bronią podczas klubowych strzelań lub zawodów przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo realizowanych przez służbę konwojów. W ramach stowarzyszeń funkcjonariusze włączają się również w akcje charytatywne. Jedną z nich jest udostępnienie partii kalendarzy, z których dochód zostanie przeznaczony na jedną z placówek opiekuńczo-wychowawczych z rejonu Tarnowa – podkreśla w rozmowie z naszym portalem kpt. Stanisław Parszywka.

Funkcjonariusze z Tarnowa – Mościc należą do dwóch klubów. Klub Kolekcjonersko – Sportowy „Legion” działa od stycznia 2019 roku. Jego celem jest odbudowa kultury posiadania broni w Polsce oraz popularyzacja strzelectwa i sportu strzeleckiego.

W szeregach klubu są ludzie z różnych środowisk, m. in.: sportowcy, żołnierze, funkcjonariusze Służby Więziennej oraz policjanci. Obecnie klub zrzesza 42 osoby, a liczba ta cały czas dynamicznie rośnie. Zainteresowanie członkostwem wyrażają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W tym roku uzyskano licencję PZSS, co dodatkowo zwiększyło zainteresowanie klubem, gdyż członkostwo uprawnia do uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich. Zawodnicy z Legion Shooting Team z powodzeniem rywalizują w zawodach dynamicznych IPSC, odbywających się zarówno lokalnie, jak i na znacznie wyższym szczeblu – informuje kpt. Stanisław Parszywka.

Klub organizuje pikniki strzeleckie, zawody, kursy i szkolenia tematyczne. Przygotowanie odbywa się poprzez systematycznie treningi z zakresu strzelectwa sportowego i obronno-bojowego. Treningi te przeprowadzane są na strzelnicy należącej do jednego z członków klubu, jak również na strzelnicy laserowej w Shooter Tarnów, gdzie przy całkowitej oszczędności amunicji i pełnym bezpieczeństwie można doskonalić swoje umiejętności.

Strzelnica wyposażona jest w duże spektrum możliwości treningowych, które z różnych względów nie byłyby możliwe do przeprowadzenia w realnych warunkach. Angażowani są najlepsi trenerzy w kraju w swoich dziedzinach. W tym roku, aby jeszcze bardziej zintegrować różne środowiska strzeleckie, „Legion” zorganizuje zawody drużynowe dla klubów i wszystkich służb mundurowych. Każda formacja będzie mogła wystawić swoją drużynę i przyłączyć się do rywalizacji – dodaje nasz gość.

Z kolei Tarnowski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego zrzesza 40 funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Straży Pożarnej. Trzy osoby są instruktorami sportów strzeleckich i prowadzą strzelanie.

Przed pandemią regularnie spotykali się na treningach strzeleckich,  organizowali strzelania klubowe tarczowe oraz strzelania obronne z ćwiczeniem różnych elementów, jak zacięcia, szybkie dobywanie broni, celność, strzelanie do poperów itd. Jeśli chodzi o strzelnicę, to oddział współpracuje z LOK Tarnów w tym zakresie. Ogólnie jest to sposób, aby pasjonaci odstresowali się po trudach służby, a przy okazji podnieśli swoje umiejętności z zakresu posługiwania się bronią – podkreśla kpt. Stanisław Parszywka.  

źródło: Zakład Karny w Tarnowie-Mościcach; oprac. MAG

fot. kpt. Stanisław Parszywka

Zobacz również