Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował podczas konferencji prasowej o przedłużeniu do końca lutego obecnej organizacji nauczania. Klasy I-III będą uczyć się stacjonarnie, natomiast pozostali uczniowie nadal pozostaną w domach. Ósmoklasiści i maturzyści mogą na razie korzystać z konsultacji w małych grupach.
Minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, powiedział, że od poniedziałku 15 lutego (od godz. 8.00) na szczepienia preparatem firmy AstraZeneca będą mogli się rejestrować wszyscy nauczyciele do 60. roku życia. Jak stwierdziła wiceminister edukacji, Marzena Machałek, z możliwości szczepień w pierwszej turze, która rozpoczyna się 12 lutego, skorzysta 65% uprawnionych nauczycieli. Tyle zarejestrowało się poprzez System Informacji Oświatowej. Trwają też powtórne badania przesiewowe wśród pedagogów, którzy powrócili do pracy stacjonarnej.
Dalsze decyzje, dotyczące ewentualnego powrotu starszych uczniów do szkół, będą podejmowane w oparciu o analizę wielu czynników, tj. wyniki testów przesiewowych, frekwencję uczniów kl. I-III, dzienną liczbę zakażeń i sytuację w Europie. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało 5 wariantów, które może wdrożyć w zależności od sytuacji epidemicznej. Minister Dworczyk, zapytany, czy rząd rozważa powtórną regionalizację obostrzeń, stwierdził, że na razie nie ma żadnych decyzji w tej sprawie.
źródło: MEiN; oprac. MAG
fot. MEiN