Od 23 kwietnia mieszkańcy powiatu limanowskiego, dzwoniąc na numer 998, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.
Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 docelowo odbywać się będzie w centrach powiadamiania ratunkowego (CPR). Zmiany, które wprowadzane są w całym kraju, to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Proces ten w Małopolsce rozpocznie się 20 kwietnia, natomiast na terenie powiatu limanowskiego w dniu 23 kwietnia br.
Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak każdy, kto zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się już bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR, który zakwalifikuje zdarzenie do odpowiednich służb i przekaże do PSP jeśli charakter zdarzenia będzie tego wymagał. Co istotne, nie spodziewajmy się tego, że zostaniemy przełączeni do dyżurnego PSP. Nie jest to potrzebne, gdyż wszystkie informacje pozyska operator numerów alarmowych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.
CPR działa jak swego rodzaju „filtr”: do służb trafiają tylko zgłoszenia wymagające ich interwencji. „Odsiewane” są zgłoszenia niezasadne, czyli fałszywe lub anulowane po rozłączeniu się zgłaszającego podczas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia. W Małopolsce stanowią one ponad 60 proc. wszystkich zgłoszeń.
Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przez operatorów CPR-ów spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej będą otrzymywali z CPR-u tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub środowisko.
Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR-u będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych. Dodatkowo CPR-y gwarantują bezpieczeństwo funkcjonowania poprzez wdrożone mechanizmy zastępowalności wzajemnej, a także obsługują połączenia eCall (ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych).
W ramach informowania ludności o zmianie w obsłudze numeru alarmowego 998, Radioklub Nowy Sącz – SP9RNS – przy współpracy KP PSP Limanowa rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. Do przekazu informacji wykorzystywana jest radiowa infrastruktura klubowa SP9RNS, wchodzącego w skład Krakowskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców OT-12 i SP EmCom (od aut.: krótkofalarskiej łączności kryzysowej). Krótkie komunikaty radiowe o zmianie sposobu obsługi numeru alarmowego 998 nadawane są przez autonomiczne urządzenia nadawcze, które o wyznaczonych godzinach emitują w pasmach obywatelskich (CB radio) oraz pasmach amatorskich (PMR) na podstawie pozwoleń z UKE. Przekazywane są również informacje o zagrożeniach atmosferycznych i inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa powszechnego komunikaty radiowe.
Opracowanie: mł. bryg. Witold Chojnacki – Wydział logistyczny KP PSP Limanowa
Zdjęcia: MUW w Krakowie, archiwum KW PSP Kraków i KP PSP Limanowa.