Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej przedstawił kolejne decyzje rządu dotyczące obostrzeń. Spadek liczby zakażeń pozwoli na poluzowanie obostrzeń w 11 województwach, w tym w województwie małopolskim. W poniedziałek, 26 kwietnia, ponownie zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne w ścisłym reżimie sanitarnym, a dzieci kl. I-III przejdą na nauczanie hybrydowe. Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone.
Małopolskie znalazło się województw, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35. Jednak, jak podkreślił minister zdrowia, wszelkie kroki muszą być bardzo ostrożne, ponieważ obłożenie łóżek respiratorowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Ryzyko dotyczy zwłaszcza otwarcia szkół, które według badań mogłoby znacząco wpłynąć na ewentualne pojawienie się czwartej fali epidemii. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Adam Niedzielski stwierdził, że rząd bierze pod uwagę możliwość wystąpienia kolejnej fali zachorowań w kontekście nowych mutacji koronawirusa.
Przedłużone obostrzenia:
1. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte; centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni; w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
2. W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
3. Uczniowie klas starszych szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
4. Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.
5. Zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
6. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
7. Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
8. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.
źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; oprac. MAG
fot. KPRM