Pojawienie się nowego członka rodziny w domu generuje w głowie masę pytań. Nawet jeżeli ma on cztery łapki to nic nie zmienia. Najczęściej zastanawiamy się nad imieniem dla pupila. Nie jest to proste zadanie. W niniejszym artykule podpowiemy jakimi zasadami można kierować się przy wyborze imienia dla psiaka.
Zadbaj by imię dla psiaka było krótkie i dźwięczne
Jakie imię dla psa wybrać? Psiaki reagują na krótkie dźwięczne imiona. Powinno ono zawierać głoski takie jak „r”, „dż”, „dź”, „ks” itp. Pies szybciej będzie reagował na imię Max, Wektor czy Dżoker niż na Luna, Leon czy Fuga. Warto tak wybrać imię dla pupila by nie było ono za długie. Najbardziej sprawdzą się słowa jedno lub dwusylabowe. Nauka dłuższych imion przychodzi ciężej psom. Z tego powodu lesze będzie imię Max niż Maksymilian. Z praktycznego punktu widzenia długie imiona i tak ewoluują do czegoś krótszej wersji, bo te są bardziej praktyczne.
Zwróć uwagę na zdrobnienia
Rzeczywistość jest taka, że każdy czworonogi pupil ma przynajmniej trzy imiona. Podstawowe, zdrobnione / pieszczotliwe oraz takie kiedy rozmawiamy z naszym podopiecznym na poważnie. W ten sposób Wektor będzie imieniem oficjalnym bądź takim, które oznajmi psiakowi, że nie podoba nam się to, co robi. Pieszczotliwie może być Tosiem, Wtorusiem, Torusiem, Tytysiem czy Ptysiem.
Wybierz oryginalne imię dla psiaka
Polecamy unikać popularnych imion typu Azor, Rex, Max, Sonia czy Saba. Wykaż się odrobiną kreatywności i nazwij psa oryginalnie. Powinno ono być takie by właściciel innego czworonoga, nie przywołał naszego na spacerze w parku. Warto przejść się po okolicy i przysłuchać się jak nawołują swoich pupili inni właściciele, by nie zdublować imienia. Warto w tym miejscu dodać, że psy nie rozumieją ludzkiej mowy. Dokładniej nie umieją z naszego słowotoku wyłapać jednego słowa. Ułatwmy wić psiakowi zadanie i nie nadawajmy mu imienia podobnego do komend. Dla przykładu imię Trop pisak może nie rozróżnić od komendy stop. Podobnie sprawa ma się z imieniem Yoga. Możemy mieć w tym przypadku problem z przywołaniem psa do siebie komendą noga.
Wybierz imię pasujące do psa
Polecamy, by przy nadawaniu imienia czworonogowi uwzględnić cechy jego wyglądu i charakteru. Pamiętajmy także o tym, że szczeniaki dorastają w mgnieniu oka, a imię psu zostaje na całej jego życie. Znane są przypadki z ulic, że właściciel woła nowofundlanda imieniem Kuleczka. Może on i był kiedyś kochaną puchatą kuleczką, ale teraz jest dostojnym psem, do którego to imię po prostu nie pasuje.
Czego unikać przy nadawaniu imienia podopiecznemu
Nie powinno się używać imion, które mogą brzmieć i być używane wulgarnie lub obraźliwie. W sieci chodzi historia pewnego Niemca, który dla żartu nazwał swojego psa greckim obraźliwym słowem. Pech chciał, że po jakimś czasie musiał on się przenieść do Grecji. Żart spowodował to, że ów Niemiec miał w nowym miejscu zamieszkania niemałe problemy. Odradzamy także nadawanie zwierzakowi ludzkich imion.
Zmiana imienia psu
Zdarza się, że po jakimś czasie źle nadaliśmy imię psiakowi lub wzięliśmy go z nie psującym nam imieniem ze schroniska. Czy należy wtedy imię to zmienić? Tak. Psiaki dość szybko przyzwyczajają się do zmiany imienia. Nawet już dojrzały czworonóg powinien sobie z tym poradzić. Jednakże nie polecamy częstych zmian imienia, gdyż psiak może po prostu się zdezorientować i przestać reagować na nasze komendy.
Dziwne imiona psów rasowych
Jeżeli nabywamy psiaka z hodowli, to prawie zawsze nadane ma wymyślne imię. Jest ono z reguły dwuczłonowe. Pierwsza część to właściwe imię natomiast druga to przydomek hodowlany. To czy te części są we wskazanej przeze mnie kolejności, zależy od hodowcy. Szczenięta z tego samego miotu muszą mieć imiona zaczynające się na tę samą literę alfabetu. Kolejność liter nie jest obowiązkowa. Często zaś stosuje imiona w języku angielskim. Robi się tak, gdyż często psy z hodowli wystawiane są na zagranicznych wystawach. W ten sposób sędziom łatwiej jest zapamiętać i zapisać imię psa w dokumentach wystawy. Dodatkowo międzynarodowa organizacja kynologiczna nie akceptuje przydomków hodowlanych z polskimi znakami.
Oczywiście macie pełną wolność jak nazwiecie swojego czworonoga. Polecamy jednak zastosowanie się, choć do części tych wskazówek.