Rękodzieło, tradycje, charakterystyczne miejsca, piękno przyrody – goście z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego poznawali „Zagórzańskie Dziedziny”

Rękodzieło, tradycje, charakterystyczne miejsca, piękno przyrody – goście z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego poznawali „Zagórzańskie Dziedziny”

Przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej, tworzący marki lokalne „Miodny Szlak” i „Karpating” w powiatach nowosądeckim i gorlickim, poznali „Zagórzańskie Dziedziny”.

Dwudniowa wizyta rozpoczęła się od prezentacji w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. W dyskusji o społecznej odpowiedzialności samorządu wziął udział wójt Bolesław Żaba. Następnie goście zostali zaproszeni do galerii sztuki użytkowej „Studio RZ” w Mszanie Dolnej, w której swoje miejsce znalazł również punkt sprzedaży produktu lokalnego oraz zagórzańska księgarenka. Tam dowiedzieli się również o inicjatywach angażujących wolontariuszy i seniorów z regionu w działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość oraz planach współpracy tego podmiotu z „Zagórzańskimi Dziedzinami”. Kolejnym przystankiem była galeria „Hołd Karpatom” w Kasinie Wielkiej, gdzie podziwiano dzieła Stanisława Dobrowolskiego – rzeźbiarza, malarza i rysownika, propagatora spuścizny Władysława Orkana.

Zauroczeni przepięknymi plenerami Beskidu Wyspowego, skąpanego w majowym słońcu goście udali się w końcu do miejsca swojego zakwaterowania – Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno – Rekreacyjnego na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej, partnera „Zagórzańskich Dziedzin”. Nim jednak dotarli do tego uroczego zakątka czekała ich niemała niespodzianka – zaproszono ich bowiem do kultowego UAZa, którym sam kapelan wywiózł ich do celu – relacjonuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

O tradycjach pasterskich regionu opowiedziała Krystyna Popko-Tomasiewicz – edukatorka przyrodnicza, przewodniczka turystyczna, kreatorka „Zagórzańskich Dziedzin”, reprezentująca Fundację Na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z siedzibą w Kasince Małej. Wizyta w zagórzańskim szałasie zakończyła się egzaminem na honielnika.

U kolejnego z partnerów zagórzańskiej marki lokalnej – w Zagrodzie Edukacyjnej i Gospodarstwie Agroturystycznym „U Misia” w Porębie Wielkiej – odbyły się warsztaty serowarskie. Na trasie tej podróży nie mogło zabraknąć prezentacji gorczańskiej flory i fauny w Gorczańskim Parku Narodowym. Grupa obejrzała film, a także ekspozycję przyrodniczą w XVIII-wiecznych piwnicach oficyny – obecnie Ośrodka Edukacyjnego GPN. Przewodnikiem po wystawie i parku dworskim hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej była Anna Kurzeja – p.o. kierownika Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania.

Na drugi dzień wizyty zaplanowano przejażdżkę nowoczesną kolejką krzesełkową w ośrodku Kasina Ski&Bike Park.

Przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego czekał już na nich Jasiek – góral zagórzański, który zaprosił swoich gości na fantastyczną przygodę zakończoną poszukiwaniem skarbu i zaginionego koralika. Uczestnicy wizyt stażowych w „Zagórzańskich Dziedzinach” mieli okazję w praktyce poznać zasady questingu oraz jego wykorzystania w promocji miejsca – dodaje Magdalena Polańska.

Prezes Kasina Ski&Bike Park przedstawił bogatą ofertę ośrodka i korzyści płynące z podjęcia, w ramach marki, trójsektorowej współpracy. Potrawy kuchni lokalnej: sapkę, zupę z korpieli, pierogi z suszonymi śliwkami i razowy kołoc z bryndzą przygotowały „Śwarne Babki” z Łętowego. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Józefę Potaczek, przedstawicielkę Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia Rękodzielników.

Wizyty stażowe dot. inicjatyw ekonomii społecznej dla uczestników projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki” zorganizowała Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA. Projekt „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w ramach Priorytetu IX „Region Spójny Społecznie”, Działanie 9.3. „Wsparcie Ekonomii Społecznej”.

źródło: Magda Polańska/ Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Magda Polańska

Zobacz również