Rozpoczyna się VII edycja Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej. Lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony z drewnianymi ławkami będą jeździć do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna. Pociągi retro ostatni raz pojawią się na trasie Nowy Sącz – Chabówka, gdyż w listopadzie 2021 r. linia ta zostanie zamknięta i będzie przebudowywana w ramach linii kolejowej znanej jako „Podłęże-Piekiełko”. Jest to już ostatnia okazja do przejazdu tą linią w oryginalnym kształcie z 1884 roku.
Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960.
W projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach, a także śledząc publikacje w Internecie. Przejazdy będą odbywać się zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi. Organizatorem przejazdów jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP Cargo. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”
HARMONOGRAM PRZEJAZDÓW
4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22 sierpnia (niedziele) – trasa Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz,
25 września (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna – Krynica,
26 września (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz,
9 października (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno,
10 października (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno,
11 listopada – Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka – ostatni pociąg Nowy Sącz – Chabówka i pożegnanie trasy.
Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej projektu: www.kolejegalicyjskie.pl lub pod numerem telefonu: 516-600-333.
źródło: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei; oprac. MAG
fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei