Jubileuszowa zagórzańska msza św. wraz z kiermaszem rękodzieła przyciągnęła mieszkańców i turystów

Jubileuszowa zagórzańska msza św. wraz z kiermaszem rękodzieła przyciągnęła mieszkańców i turystów

– Spotykamy się na kolejnej zagórzańskiej mszy św.; polecamy Panu te dziedziny, prosimy o obfite błogosławieństwo dla nich – tak niedzielną Eucharystię w zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej rozpoczął ks. proboszcz Wiesław Maciaszek. Od inauguracji zagórzańskich mszy św. minął rok.

– Pierwszą rocznicę inicjacji wydarzenia Zagórzanie świętowali zacnie – ubrani w stroje regionalne modlili się w klimatycznych wnętrzach siedemnastowiecznego. Tym razem towarzyszyła im dość duża grupa turystów, zachwyconych atmosferą zagórzańskiej mszy św. Wyjątkowo w tym dniu wybrzmiały mocne głosy muzyków Kapeli „Zagródcanie” – informuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna. 

Na placu przed kościołem Zagórzańscy Pasjonaci Stowarzyszenie Rękodzielników zorganizowali kiermasz swoich wyrobów, a panie z KGW Olszówka obficie częstowały swoimi wypiekami. Prawdziwą ucztę muzyczną zafundowali zebranym Zagródcanie, wygrywając i wyśpiewując regionalne melodie i przyśpiewki. Jubileusz zakończono uroczystym marszem.

– Całe to „zamieszanie”, pozytywne oczywiście, zadziałało jak lep na przechodniów, którzy zwabieni pięknymi melodiami i zagórzańskimi kolorowymi strojami dołączali do zgromadzonych przed kościołem. Otwarty w tym dniu zabytkowy, piękny obiekt zapraszał do swojego wnętrza, a radosna biesiada chłonęła bez reszty. Niektórzy żałowali, że dołączyli do nas zbyt późno… – podkreśla Adam Wrzecionek, sołtys Kasiny Wielkiej.  

Zagórzańskie msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.00 – w okresie od maja do października w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od listopada do kwietnia w kościele parafialnym w Lubomierzu.

– Zapraszamy do udziału w tych mszach św. wszystkich Zagórzan, gości i turystów odwiedzających Zagórzańskie Dziedziny! Nie pożałujecie, obiecujemy! – zachęcają organizatorzy.

źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Dorota Kościelniak/Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”

Zobacz również