„Michał Sędziwój i niezwykła świątynia parafialna”, czyli spotkanie z historią Łukowicy

„Michał Sędziwój i niezwykła świątynia parafialna”, czyli spotkanie z historią Łukowicy

W niedzielę Karol Wojtas zaprosił miłośników lokalnej historii i zabytków do Łukowicy. Spacer nosił tytuł: „Michał Sędziwój i niezwykła świątynia parafialna”.

Wędrówka rozpoczęła się przy zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła. Potem wszyscy weszli do wnętrza zabytkowej świątyni, gdzie wszystkich powitał ks. Wiesław Majca – proboszcz parafii w Łukowicy. Następnie Karol Wojtas przybliżył wszystkim dzieje parafii oraz historię świątyni wraz z wynikami najnowszych badań i odkryć, dokonanych podczas prac konserwatorskich prowadzonych w ostatnich latach. Potem wszyscy mogli z bliska podziwiać odnowione wnętrze świątyni, w tym odkrytą i odrestaurowaną polichromię wnętrza, a także odnowione zabytkowe ołtarze oraz inne elementy wyposażenia. Prowadzący przybliżył uczestnikom postać Michała Sędziwoja – alchemika, lekarza i dyplomaty urodzonego w Łukowicy. Kolejnym punktem spaceru był pobliski cmentarz parafialny. Niestety po chwili, gdy uczestnicy dotarli na miejsce zaczęła się gwałtowna burza. Tu ze względu na warunki atmosferyczne zakończył się spacer, ale grupa kilku osób, mająca ubrania przeciwdeszczowe i parasole, postanowiła z prowadzącym mimo ulewy przejść jeszcze do parku dworskiego, aby tam w altanie dokończyć opowieść o przeszłości Łukowicy.

Warto wiedzieć, że drewniany zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła w Łukowicy jest trzecią świątynią parafialną na tym miejscu. W ostatnich latach przeszedł on gruntowną restaurację. Podczas prac konserwatorskich odkryto i odsłonięto cenne polichromie na ścianach w prezbiterium i nawie. We wnętrzu znajdują się cenne elementy zabytkowego wyposażenia w tym gotycki obraz rodziny Maryi czy barokowe ołtarze.

Już w sobotę 7 sierpnia i niedzielę 8 sierpnia odbędą się kolejne spacery historyczne w Kasince Małej i Niedźwiedziu.

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

tekst: Karol Wojtas

fot. organizatorzy

Zobacz również