Radny Mszany Dolnej Michał Liszka wielokrotnie podczas sesji podnosił sprawę opłat, które mieszkańcy ponoszą za korzystanie z kanalizacji. Tym razem na oficjalnym profilu opublikował nagranie z miejsca zrzutu ścieków do rzeki.
Michał Liszka podkreśla, że takie działania spółki Górna Raba uderzają nie tylko w portfele mieszkańców, ale przyczyniają się do degradacji środowiska. W swoim wpisie w mediach społecznościowych sugeruje, że wprowadzanie ścieków do rzeki odbywa się częściej niż dopuszczają to przepisy.
Ustawa Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. w art. 76. dopuszcza wprowadzanie ścieków do rzek, zgodnie warunkami określonymi w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu oraz ministrem właściwym do spraw środowiska. Proces ten powinien być poddany stałej kontroli.
W rozporządzeniu z 12 lipca 2019 r. czytamy m.in.:
Ścieki bytowe, ścieki komunalne, ścieki z oczyszczalni ścieków bytowych oraz ścieki z oczyszczalni ścieków komunalnych, wprowadzane do wód lub do ziemi, nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne wartości albo powinny spełniać minimalny procent redukcji substancji zanieczyszczających, zapewniający nieprzekroczenie najwyższych dopuszczalnych wartości substancji zanieczyszczających. (§ 4)
Pobierania próbek ścieków bytowych oraz ścieków komunalnych, wprowadzanych do wód lub do ziemi, do celów oznaczenia wartości substancji zanieczyszczających lub procentu redukcji substancji zanieczyszczających dokonuje się w regularnych odstępach czasu w okresie roku; stale w tym samym miejscu, w którym ścieki są wprowadzane do wód lub do ziemi, lub w innym miejscu reprezentatywnym dla jakości tych ścieków, a jeżeli z pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego wynika, że poboru próbek ścieków dokonuje się w miejscach, w których ścieki dopływają do oczyszczalni ścieków, również stale w tych samych miejscach. (§ 5)
Pomiaru ilości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi dokonuje się w sposób ciągły, a jeżeli ścieki nie są odprowadzane w sposób ciągły, to pomiaru ilości ścieków dokonuje się w okresach zrzutu ścieków, w sposób umożliwiający określenie rzeczywistej ilości odprowadzanych ścieków; stale w tym samym miejscu, w którym ścieki są wprowadzane do wód lub do ziemi, lub w innym miejscu reprezentatywnym dla ilości tych ścieków. (§ 6)
Z całością rozporządzenia można zapoznać się TUTAJ
źródło: profil radnego Michała Liszki; isap.sejm.gov.pl; oprac. MAG
fot. kadr z nagrania Michała Liszki