To duży krok w kierunku skanalizowania miejscowości. Władze gminy Limanowa dokonały odbioru nowoczesnej oczyszczalni ścieków

To duży krok w kierunku skanalizowania miejscowości. Władze gminy Limanowa dokonały odbioru nowoczesnej oczyszczalni ścieków

W Starej Wsi trwa realizacja jednej z największych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, prowadzonych aktualnie przez gminę Limanowa. Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” i obejmuje budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków o przepustowości 661 m3/dobę oraz budowę przeszło 10 km sieci kanalizacyjnej obejmującej Tokarzówkę, Wojtasówkę, Dutkówkę, Kamerdynówkę i Dzielec.

Aktualnie przedsiębiorstwo usługowo-handlowe Goldfood s.c. ukończyło prace przy oczyszczalni ścieków. Odbioru dokonała komisja powołana przez wójta Jana Skrzekuta. Roboty budowlane rozpoczęły się 18 grudnia 2019 r.

Jest to naprawdę duży krok prowadzący do skanalizowania znacznej części Starej Wsi oraz umożliwiający wyłączenie z eksploatacji starej przestarzałej już oczyszczalni, co powinno nastąpić najpóźniej do końca 2021 roku.  Wykonanie tej nowej instalacji pozwala planować kanalizowanie dalszych obszarów Starej Wsi, jak i Lipowego, co będzie w miarę możliwości finansowych gminy realizowane w najbliższych latach. Dzisiaj bardzo cieszy wysoka jakość i estetyka wykonanych prac, jednak na początku nie wszystko zapowiadało się tak pomyślnie. Patrząc dzisiaj na porządnie wykonany i ładny obiekt oczyszczalni, przypominam sobie początki mojej kadencji, kiedy to na starcie trzeba było się zmierzyć z wadami merytorycznymi posiadanej dokumentacji oraz obronić posiadane decyzje, co do których wystąpiono z wnioskiem o stwierdzenie nieważności. Ta formalna walka, prowadząca do uporządkowania dokumentacji, zajęła rok i kosztowała sporo nerwów, bo w razie niepowodzenia w każdej chwili mogła skończyć się wstrzymaniem tak ważnej dla gminy inwestycji. Na tym trudnym etapie wykonawca robót stanął na wysokości zadania okazał się prawdziwym partnerem i dzięki wspólnemu wysiłkowi doprowadzono do uzyskania pozwolenia na budowę. Na etapie realizacji budowy, co jest dla mnie bardzo ważne, udało się znacznie ograniczyć koszt nadzoru inwestorskiego. Dzięki pozyskanej do Urzędu Gminy kadrze, posiadającej stosowne uprawnienia budowlane, mogliśmy zrealizować wymagany prawem budowlanym nadzór inwestorski własnymi siłami, co dla budynku oczyszczalni i sieci kanalizacji sanitarnej przyniosło oszczędność rzędu 200 000,00 zł. Nad całością tej skomplikowanej inwestycji merytoryczny nadzór pełni Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji Urzędu Gminy Limanowa z jego kierownikiem na czele. Te znaczne zaoszczędzone środki pozwolą w większym zakresie wykonać naprawy dróg, jakie będą miały miejsce po wykonaniu kanalizacji sanitarnej w Starej Wsi, podnosząc tak oczekiwany i potrzebny komfort oraz bezpieczeństwo dojazdu do domów. Drogi powinny zostać wyremontowane najpóźniej przed okresem zimowym – napisał wójt Jan Skrzekut w komunikacie, dotyczącym inwestycji.

Jak podkreślił wójt gminy Limanowa, opóźnienia w budowie były skutkiem pandemii. Oficjalne przekazanie obiektu oczyszczalni gminie odbyło się 11 sierpnia w obecności radnych i sołtysów. Firma Schwander Polska z o.o. Spółka Komandytowa, wykonawca technologii oczyszczalni, przygotowała multimedialną prezentację wykonanego obiektu.

Rozpoczęcie ciągłej pracy oczyszczalni nastąpi po zakończeniu budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Starej Wsi, co umożliwi skierowanie do tego obiektu ścieków z aktualnie pracującej oczyszczalni oraz nowo powstałych przyłączy. Ponieważ nowa oczyszczalnia w początkowej fazie będzie pracowała przy niewielkim obciążeniu ściekami, jak to ma miejsce również na oczyszczalni w Młynnem, aby ponosić jak najmniejsze koszty oczyszczania w tej fazie, wspólnie z wykonawcą technologii, zostanie zoptymalizowany program pracy całej instalacji stosownie do uzyskanego obciążenia – dodał Jan Skrzekut.

źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Limanowa

Zobacz również