Zmarł Antoni Mamak, miłośnik przyrody, poeta, publicysta, uhonorowany medalem „Za Zasługi dla Miasta Limanowa”

Zmarł Antoni Mamak, miłośnik przyrody, poeta, publicysta, uhonorowany medalem „Za Zasługi dla Miasta Limanowa”

W poniedziałek 4 października w Limanowej w wieku 91 lat zmarł Antoni Mamak.

Śp. Antoni Mamak urodził się 23 września 1930 roku w Limanowej i większość swojego życia związany był z rodzinnym miastem. Z wykształcenia był dyplomowanym technikiem budownictwa ogólnego i całe zawodowe życie poświęcił budownictwu. Z żoną Władysławą wychował troje dzieci. Od przejścia na emeryturę realizował swoje hobby, jakim były poezja oraz miłość do przyrody i ogrodnictwa. Przy swoim domu na obszarze 60 arów założył ogród, wyposażając go w wykonane własnoręcznie kamienne rzeźby. Stworzył tam estetycznie zagospodarowaną przestrzeń z licznymi roślinami ozdobnymi. Jego ogród posiadał niepowtarzalny charakter i był wielokrotnie nagradzany w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta – „Zieleń w naszym otoczeniu”.

Już na emeryturze śp. Antoni Mamak odkrył zamiłowanie do poezji i pisania wierszy. Pod wpływem własnych przeżyć w 1997 roku napisał swój pierwszy wiersz. Następnie przez lata rozwijał pasję. Uczestniczył w wielu konkursach poetyckich, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wiersze jego autorstwa publikowane były między innymi w dodatku parafialnym „Z Limanowskiej Wieży” do tygodnika „Źródło”. W swoim ogrodzie w Limanowej przez kilka kolejnych lat organizował plenerowe spotkania literatów pod nazwą „Ogrody Poetyckie”. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2003 roku.

Śp. Antoni Mamak był także autorem wielu artykułów dotyczących historii Limanowej i regionu, które były publikowane w „Echu Limanowskim” i „Almanachu Ziemi Limanowskiej”. Z jego wspomnień, dotyczących okresu II Rzeczpospolitej oraz II wojny światowej i okupacji niemieckiej, korzystali młodzi historycy i autorzy wielu artykułów w lokalnej prasie, takiej jak „Echo Limanowskie”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”. Ostatnio konsultował z limanowskimi i sądeckimi historykami kilka spraw związanych z historią Limanowej w czasie II wojny światowej i zagładą limanowskich Żydów. Angażował się także w życie społeczne i kulturalne Limanowej. W 2013 roku za swoją działalność na rzecz miasta i lokalnej społeczności został uhonorowany tytułem i medalem „Za Zasługi dla Miasta Limanowa”. Medal ten odebrał z rąk ówczesnej przewodniczącej Rady Miasta, Ireny Grosickiej i burmistrza Władysława Biedy podczas obchodów Święta Niepodległości w Limanowskim Domu Kultury.

Pan Antoni ze względu na swój stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w większości spacerów, ale zdarzyło mu się uczestniczyć w kilku Spacerach Historycznych po Limanowej (np. tym po Muzeum Parafialnym). Natomiast wiem, że zawsze po spacerze uważnie z zaciekawieniem czytał relację z wędrówki i czasami dzwoniąc do mnie dzielił się swoimi uwagami oraz wspomnieniami z dawnych czasów – mówi Karol Wojtas, limanowski historyk i organizator Spacerów Historycznych po Limanowej:

Pogrzeb śp. Antoniego Mamaka odbędzie się w środę 6 października w Limanowej. O godzinie 16:00 w limanowskiej bazylice zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa, a po niej nastąpi odprowadzenie na cmentarz komunalny.

 

tekst nadesłany

fot. arch. prywatne – na zdjęciach Antoni Mamak odbiera medal Za Zasługi dla Miasta Limanowa w LDK w 2013 roku oraz podczas „Ogrodów Poetyckich” w jego ogrodzie (pierwszy z lewej przy kominku).

Fot. Krystyna Trzupek

Zobacz również