2 listopada prof. Wanda Półtawska obchodziła setną rocznicę urodzin. Jubileuszowej mszy św. w kościele Mariackim w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uczestniczył w niej Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją Haliny Dyczek, a także grupa mieszkańców Limanowej wraz z przewodniczącą Rady Miasta, Jolantą Juszkiewicz. Od 2016 r. prof. Wanda Półtawska jest Honorową Obywatelką Miasta Limanowa.
– Pani Wanda w młodzieńczych latach przeszła przez piekło więzień i obozów koncentracyjnych. W tym tyglu cierpienia i poniżenia wyłoniło się jednak złoto jej miłości i służby. Tą drogą szła przez całe życie jako żona i matka, jako lekarz i nauczyciel akademicki. Całym sercem i duszą oddała się wielkiej sprawie obrony ludzkiego życia od jego poczęcia. Oddała się sprawie rodziny, przygotowania młodych do projektu pięknej małżeńskiej miłości. Uczyła słowem, prawością życia i niezłomną postawą, nie poddając się władzy w okresie panowania dyktatury komunistycznej. Prof. Półtawska stała się wierną współpracownicą metropolity krakowskiego, kard. Karola Wojtyły. Z ich przyjaźni i duchowej więzi zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół nie tylko w naszej ojczyźnie. Nie muszę dodawać, jak Jan Paweł II cenił prawość, mądrą myśl, doświadczenie i żarliwe zaangażowanie Pani Doktor w wielkie sprawy człowieka, rodziny i społeczeństwa – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
W czasie uroczystości odczytano także list gratulacyjny abp. Marka Jędraszewskiego, który nie mógł wziąć udziału w liturgii.
O związkach prof. Wandy Półtawskiej z Limanową i Limanowszczyzną czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Dr Wanda Półtawska z regionem limanowskim zetknęła się już za czasów pierwszych wędrówek z Karolem Wojtyłą i swoim mężem prof. Andrzejem Półtawskim po okolicznych górach. Ich wędrówki głównie miały miejsce w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Jednak na tzw. krótkie wypady wyruszali w Gorce oraz Beskid Wyspowy. Powszechnie znane są szlaki papieskie i miejsca, gdzie wędrował Karol Wojtyła. Wielokrotnie razem byli w Limanowej, czy to w drodze do Nowego Sącza, czy jako punkt startowy do swoich górskich wypraw. Dr Półtawska od ponad 30 lat przyjeżdża na wypoczynek do Chyszówek i Półrzeczek. Żółty szlak na Mogielicę jest jej szczególnie bliski. Informacja na temat tego szlaku, dzięki niej pojawiała się w wielu publikacjach. To tam wiele razy wędrowali z Karolem Wojtyłą. Wanda Półtawska, wielokrotnie brała udział w obchodach święta 11 listopada na Przełęczy Rydza Śmigłego. Historię tego miejsca często ukazywała młodzieży z całej Polski jako przykład bohaterstwa i odwagi. Przez to podkreślała sens corocznych odwiedzin tego miejsca. Dr Półtawska jest autorką bestsellerowej książki „Beskidzkie rekolekcje”, wydanej przez Edycję Św. Pawła. Na okładce książki widnieją postacie Wandy, Andrzeja i Karola Wojtyły, którzy podziwiają zachód słońca na Jasieniu usytuowanym w Beskidzie Wyspowym. Autorka wielokrotnie powtarza ten fakt i zachęca do odwiedzin tego regionu. Do czynienia własnych rekolekcji wśród gór Beskidu Wyspowego. Dr Wanda Półtawska szczególnie blisko związała się z Limanowszczyzną i bezpośrednio z Limanową. Przez te lata nawiązała wiele przyjaźni z osobami tu mieszkającymi. To tu powstały film i książka „Jeden pokój” – sprzedana w wielotysięcznym nakładzie, promująca region limanowski. Tu wielokrotnie nawiedzała Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej na codziennej Eucharystii, zapraszała tu swoich wielkich przyjaciół, którzy informację o tym niezwykłym miejscu niosą w świat. Na jej zaproszenie był tu m.in. kardynał Philippe Barbarin, prymas Francji i wiele wybitnych osób ze świata polityki, biznesu i kultury. Limanowa wielokrotnie gościła ją w organizowanych spotkaniach i prelekcjach, te spotkania zawsze budziły wielkie zainteresowanie i pozostawiały bezcenny wkład w limanowskim społeczeństwie. Z Limanowej wszyła iskra „Deklaracji Wiary”. To tu był główny sztab akcji. Na temat „Deklaracji Wiary” powstało prawie 3000 artykułów prasowych i telewizyjnych. Lekarze z całej Polski, przysyłali swoje deklaracje i listy właśnie do Limanowej. Po swoim wypadku przeszło przez pół roku dochodziła do zdrowia w tym miejscu. To limanowscy lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i wielu przyjaciół otoczyli ją czułą opieką i mogła wrócić do zdrowia i aktywności. W jej domu w Krakowie w ważnym miejscu znajduje się wizerunek Matki Boskiej Limanowskiej, tuż obok zdjęć Jana Pawła II, który to mieszkanie traktował jak swoje.
źródło: Archidiecezja Krakowska oraz Urząd Miasta Limanowa; oprac. MAG
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej oraz Urząd Miasta Limanowa