Zakończyły się warsztaty i spotkania biblioterapeutyczne realizowane w ramach Partnerstwa dla książki przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi. Zadanie pn. „Zdrowo zaczytani. Książka uczy, bawi i leczy” przyciągnęło wielu czytelników, którzy odkrywali bogactwo ukryte na kartkach książek. Projekt miał na celu pokazanie terapeutycznej, edukacyjnej i wychowawczej funkcji literatury. Zawierał cykl warsztatów według autorskiego scenariusza dr Wandy Matras-Mastalerz, pracownika naukowego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Jak podkreślają organizatorzy, projekt miał charakter międzypokoleniowy, z uwzględnieniem dzieci i seniorów. Prelegentka zwracała uwagę na to, że książkę warto systematycznie stosować w celach profilaktycznych. Treści potrafią leczyć, bawić i uczyć.
Poznaniu wszystkich, niezbędnych dla duszy, funkcji słowa pisanego służyły warsztaty oraz wykład dla dorosłych/seniorów zatytułowany „Literacki balsam dla duszy”, poświęcony książkowym wzorcom i strategiom radzenia sobie z kryzysami. Każdy, kto zdecydował się na udział w projekcie, dowiedział się m.in. jak wykorzystywać czytanie w procesie umacniania zdrowia psychicznego i fizycznego oraz jak wyciągać naukę z trudności, jak radzić sobie ze stresem, ograniczać ryzyko demencji.
– Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane książki pomagają wspierać odporność psychiczną, rozwijają pasje i zainteresowania oraz kierują każdego czytelnika w stronę nieustannego rozwoju. Warto korzystać z tych darmowych witamin bez recepty, warto suplementować swoją duszę, zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na książkowe suplementy w naszym organizmie wzrasta – podsumowują pracownicy biblioteki.
Zadanie uzyskało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 7400,00 zł.
źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG
fot. GBP w Starej Wsi