Lekarz Dominik Chorągwicki mówił o diagnostyce i leczeniu nowotworów urologicznych

Lekarz Dominik Chorągwicki mówił o diagnostyce i leczeniu nowotworów urologicznych

,,Obyś nie przyszedł za późno” to tytuł wykładu lek. Dominika Chorągwickiego, który odbył się w bibliotece w Nowym Rybiu. Tematem prelekcji była wczesna diagnostyka i leczenie nowotworów urologicznych.

Spotkanie otworzył dyrektor Gminnej Biblioteki w Starej Wsi, Jacenty Musiał. Wójt Jan Skrzekut podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie pracy lekarzy.

W leczeniu nowotworów pierwszorzędne znaczenie ma czas. To on decyduje o tym, czy jesteśmy w stanie pacjenta zupełnie wyleczyć, czy tylko leczyć – podkreślał lek. Dominik Chorągwicki.

Prelegent wskazał na główne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór. Są nimi: papierosy, stres i niewłaściwa dieta. W każdym przypadku, kiedy pacjent zgłosi się do lekarza wystarczająco wcześnie, zwiększa swoje szanse nawet na całkowite wyleczenie. Niestety, jak podkreślał Dominik Chorągwicki, część pacjentów bagatelizuje objawy bądź nie zgłasza się do lekarza z powodu strachu czy wstydu. Lekarz na podstawie prezentacji multimedialnej omówił poszczególne nowotwory urologiczne i scharakteryzował ich objawy i przebieg leczenia. Zaapelował, by już teraz zaplanować sobie czas na profilaktykę i podstawowe badania w nadchodzącym roku, które mogą wielu uratować życie.

Nie bójmy się badać, nie bójmy się przyjść do lekarza z objawami, które nas niepokoją. Nie odbierajmy sobie szansy na zdrowie – apelował doktor Chorągwicki.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, a zebrani otrzymali odpowiedzi na swoje pytania. Prelekcja została zrealizowana w ramach projektu „Rozwój pomocy społecznej”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego. Organizatorzy to: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

Lek. Dominik Chorągwicki – absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik wielu stażów zagranicznych w tym stażu w Univeristy of Rochester  w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonalił umiejętności w onkologii, urologii onkologicznej jak i chirurgii plastycznej. Staż podyplomowy odbył w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Od 2017 roku pracownik Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza w Krakowie, gdzie doskonalił swoje umiejętności zwłaszcza w dziedzinie urologii endoskopowej i onkologicznej. Obecnie pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie specjalizuje się w dziedzinie urologii mało inwazyjnej  i laparoskopowej.


źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG

fot. GBP w Starej Wsi

Zobacz również