W ramach projektu „Prawo i ja” powstała platforma edukacyjna poświęcona zagadnieniom prawnym. To doskonała pomoc dla rodziców i nauczycieli

W ramach projektu „Prawo i ja” powstała platforma edukacyjna poświęcona zagadnieniom prawnym. To doskonała pomoc dla rodziców i nauczycieli

Ze środków Województwa Małopolskiego została sfinansowana platforma edukacyjna, budująca wiedzę i świadomość prawną wśród dzieci i młodzieży. Realizatorem programu jest Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca. Platformę zaprezentowano w Tarnowie.

Platforma www.akademiaprawa.com, która powstała w ramach projektu „Prawo i ja”, zawiera materiały w postaci barwnie ilustrowanych kart pracy, videopodcastów, bajek, komiksów i filmów animowanych. Mają one charakter praktyczny i w pełni mogą być wykorzystywane podczas zajęć wychowawczych w szkole, a także przez rodziców. Celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom, że istnieją przepisy prawne. Platforma podzielona została na sekcje. Każda porusza oddzielną tematykę: z prawa karnego, cywilnego oraz konsumenckiego z elementami konsekwencji nadużyć finansowych czy oszustwa komputerowego. Wszystkie materiały przygotowane zostały przez zespół ekspertów: prawników – radców prawnych, adwokatów i sędziego. Ambasadorem Mobilnej Akademii Prawa dla Dzieci i Młodzieży jest znana aktorka, mecenas Joanna Jabłczyńska.

– Zwróciliśmy się do organizacji pozarządowych o stworzenie programu edukacyjnego z zakresu prawa, który skierowany byłby do najmłodszego pokolenia. Zmienia się nasze funkcjonowanie, większość czynności przenoszonych jest do świata wirtualnego, co wymusza również sytuacja związania z pandemią. Uczniowie z  konieczności coraz więcej czasu spędzają przy komputerach. Warto, aby wiedzieli na przykład jakie konsekwencje może mieć publikowanie pewnych treści lub zawieranie umów w Internecie. Jak nie zostać oszukanym lub wykorzystanym. Platforma ma pokazać, że muszą być czujni, by nie paść ofiarą. Zainteresować tematyką prawną, przepisami prawnymi, co też przyda się w dorosłym życiu. Tego typu materiały jako pomoce są tym cenniejsze, że w szkołach nie ma edukacji prawnej – powiedziała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego podczas prezentacji platformy.

O korzyściach wynikających z projektu, nie tylko dla uczniów, ale także jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i rodziców mówiły osoby zaangażowane w jego powstanie – prezes Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca Katarzyna Macoń, aspirant sztabowy Paweł Klimek, który jest rzecznikiem prasowy policji i policjantem z wydziału kryminologii i kryminalistyki w Tarnowie, mecenas Konrad Kozioł i uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie Aleksandra Toczek.

Na platformie znajdziemy informacje dotyczące zagrożeń, które mogą występować na co dzień w świecie rzeczywistym i wirtualnym np. przemoc fizyczna, naruszanie nietykalności cielesnej, nawiązywanie znajomości i zawieranie różnych transakcji w sieci ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia, jak nie zostać oszukanym i wykorzystanym, zawieranie umów w rozumieniu prawa cywilnego i prawa pracy, szantaż, stalking, hejt w sieci, zagadnienia związane z wykorzystywaniem bez zgody czyjegoś wizerunku, utworu, pracy, elementy prawa autorskiego, cywilnego i karnego. Zaprezentowane zostały aspekty odpowiedzialności nieletniego między 13. a 17. rokiem życia, odpowiedzialności karnej po ukończeniu 17. roku życia, możliwość odpowiadania jak dorosły w wieku 15 lat, przejawy demoralizacji nieletnich i jej konsekwencje, odpowiedzialność przed sądem rodzinnym na gruncie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez sąd. Omówione zostały na przykładach typy czynów zabronionych, które mogą zostać popełnione przez dzieci i młodzież w szkole, jak i w sieci, cyberprzestępstwa – informuje Katarzyna Macoń, prezes Stowarzyszenia Podaruj Dzieciom Promyk Słońca.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego; oprac. MAG

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Zobacz również