– To nie jest album na półkę. To wiedza do praktycznego wykorzystania – mówił wicedyrektor MCK „Sokół” podczas promocji publikacji o Zagórzanach i Kliszczakach

– To nie jest album na półkę. To wiedza do praktycznego wykorzystania – mówił wicedyrektor MCK „Sokół” podczas promocji publikacji o Zagórzanach i Kliszczakach

To kolejne ważne wydarzenie kulturalne dla rozwoju marki „Zagórzańskie Dziedziny”. W Mszanie Dolnej zaprezentowano V tom cyklu „Krakowiacy, Lachy, Górale. Stroje wsi małopolskiej”, poświęcony Zagórzanom i Kliszczakom. Gościem specjalnym spotkania była dr Katarzyna Ceklarz, autorka części dotyczącej Górali Kliszczackich. O Góralach Zagórzańskich pisała dr Dorota Majerczyk.

Wydawcą dziesięciotomowego albumu jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Jak podkreślił wicedyrektor tej instytucji, Piotr Gąsienica, każdy z tomów zawiera bogactwo wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce. Zgromadzony materiał jest znakomitym źródłem dla zespołów regionalnych, stowarzyszeń czy instytucji kultury. Dzieło – wspólny wysiłek wielu autorów – pozwoli przede wszystkim na uchronienie lokalnego dziedzictwa przed zaginięciem. „To nie jest album na półkę” – podkreślił Piotr Gąsienica. Redaktor wydania, Monika Kurzeja, przybliżyła uczestnikom spotkania, kwestie związane z przygotowaniem tłumaczeń na język angielski i trudności z oddaniem właściwego znaczenia słów, charakterystycznych dla regionu.

Dr Katarzyna Ceklarz, która doskonale zna kulturę zagórzańską, zaznaczyła, że pisanie o Kliszczakach było dla niej wyzwaniem. Ta grupa etnograficzna nie miała bowiem tak znakomitego badacza, jakim dla Zagórzan był Sebastian Flizak. Odnosząc się do tematu publikacji, czyli strojów, zwróciła uwagę na to, że podlegały one modom i stanowią istotny element zarówno kultury materialnej, jak i niematerialnej.

Samorządowcy powiatu limanowskiego, miasta i gminy Mszana Dolna, a także gminy Niedźwiedź dziękowali dr Katarzynie Ceklarz oraz wydawcy albumu za ogromny wkład w udokumentowanie tradycji przodków dla przyszłych pokoleń.

– To niezwykle wartościowe wydawnictwo, ukazujące bogactwo i różnorodność tradycyjnych i świątecznych strojów noszonych niegdyś w małopolskich wsiach – podsumował starosta Mieczysław Uryga.

Rafał Rusnak, wójt gminy Niedźwiedź, podkreślił, że w regionie zagórzańskim ludzie żyją tradycją. Jest ona dla nich niezwykle ważna i stanowi powód do dumy. Prezentowana publikacja pokazuje bogactwo tej kultury. Z kolei Katarzyna Szybiak, zastępca wójta gminy Mszana Dolna, dodała, że album zawiera cenne wskazówki dla zespołów regionalnych i innych grup odtwarzających obyczaje przodków. Dzięki nim przekaz będzie autentyczny, a stroje zgodne tradycją regionu.

Albumy otrzymali obecni na spotkaniu przedstawiciele samorządów, bibliotek, instytucji, stowarzyszeń, zespołów regionalnych i kół gospodyń wiejskich, działających na terenie miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź.

Podczas spotkania dotyczącego Zagórzan nie mogło zabraknąć regionalnych potraw i muzyki. Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego serwowało zupę z karpieli i kołacz, wpisane na ministerialną listę produktów regionalnych. Zagrała i zaśpiewała kapela zespołu „Kasinianie – Zagórzanie”.

Zobacz również