Trwa peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w dekanacie Mszana Dolna

Trwa peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w dekanacie Mszana Dolna

Trwa peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w wybranych parafiach archidiecezji krakowskiej. Od 4 do 8 lutego uczestniczą w niej wierni z dekanatu Mszana Dolna. W programie uwzględniono cztery parafie, ale w uroczystościach wezmą udział wszystkie wspólnoty parafialne. Hasłem przewodnim peregrynacji są słowa: „Największa jest miłość”.

Zakończyła się już peregrynacja w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej. 5 i 6 lutego Ikona jest wystawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Kolejne miejsca to parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej oraz parafia pw. św. Sebastiana w Niedźwiedziu. 7 lutego o godz. 17.00 uroczystej Eucharystii będzie tam przewodniczył bp Janusz Mastalski.

W każdej z parafii zaplanowano uroczyste powitania Ikony w godzinach popołudniowych, czuwania modlitewne różnych grup parafialnych oraz uroczyste msze św. i inne nabożeństwa z udziałem orkiestr i zespołów regionalnych aż do dnia następnego.

O Roku Rodziny oraz przebiegu peregrynacji rozmawialiśmy z ks. Tomaszem Stecem, kustoszem Ikony, dyrektorem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej i Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a wcześniej wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

Ikona św. Rodziny powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia na wzór ikony namalowanej przez Lię Galdiolo, poświęconej przez św. Jana Pawła II w 1994 roku. Ikona ta chce unaocznić to, co niewidzialne za pomocą tego, co widzialne. Tak pisał św. Jan Paweł II o rodzinie: „Przez to mężczyzna i kobieta są predysponowani do ukształtowania «komunii osób». Kiedy łączą się z sobą w małżeństwie jako «jedno ciało», to zjednoczenie obojga winno równocześnie stanowić jedność «w prawdzie i miłości». Wtedy posiada ono dojrzałość właściwą ludzkim osobom – stworzonym na obraz i podobieństwo Boga”. Na kartach Ewangelii czytamy: „Błogosławione wasze oczy, że widzą i uszy wasze, że słyszą” (Mt 13,16) Oczy i uszy to dwa główne okna, poprzez które Duch św. komunikuje się z naszym ciałem – poprzez wzrok i słuch wchodzimy w komunikację z otaczającą nas rzeczywistością – czytamy na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej.

Relacja wideo z przywitania Ikony w parafii pw. św Michała Archanioła w Mszanie Dolnej już wkrótce.

Zobacz również