Odwodnienie skóry to bardzo często występujący problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Dolegliwość ta obecna jest zarówno u posiadaczy cery suchej, tłustej, normalnej czy mieszanej. Objawy odwodnienia są dosyć charakterystyczne, ale można pomylić je z symptomami niektórych chorób skórnych.
Z tego artykułu dowiesz się, jak pomóc swoje skórze oraz zrozumiesz, dlaczego pielęgnacja ma tak ogromne znaczenie.
Podstawowe potrzeby skóry odwodnionej
Skóra odwodniona ma dosyć specyficzne potrzeby. Musimy zatroszczyć się o nią i w miarę możliwości przywrócić właściwy poziom nawilżenia. Należy też zadbać o to, aby woda nie uciekała z naskórka zbyt szybko. Konieczne będzie uszczelnienie naturalnej bariery ochronnej.
Skóra odwodniona jest skutkiem występowania niekorzystnych czynników zewnętrznych, środowiskowych (jak zmiany temperatury) czy emocjonalnych. Negatywnie wpływa też przyjmowanie niektórych leków oraz aplikacja źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Niwelowanie kontaktu z takimi czynnikami na pewno będzie pomocne w poprawie stanu skóry, ale ułożenie na nowo codziennej rutyny także jest w tym przypadku szczególnie zalecane.
Jak pielęgnować skórę odwodnioną?
Gdy wydaje nam się, że nasza skóra jest odwodniona, ale nie mamy co do tego pewności, możemy udać się do specjalisty w celu potwierdzenia diagnozy. Dermatolog może nas upewnić w tym, że poziom nawilżenia naszej skóry jest nieodpowiedni, a bariera ochronna potrzebuje wzmocnienia. W takim przypadku warto zacząć od zmiany codziennej pielęgnacji. Wybierane kosmetyki powinny być dostosowane właśnie do potrzeb takiej cery.
Producenci preparatów pielęgnacyjnych coraz częściej zwracają uwagę na problem odwodnienia, dlatego powstają całe linie preparatów przeznaczone do niwelowania tego rodzaju dolegliwości. Zadbaj o to, aby wybierane kosmetyki nie tylko nie działały podrażniająco, ale wręcz pomagały wzmocnić naturalną barierę ochronną. Szukaj właściwości nawilżających, odżywczych oraz regenerujących. Czasami będzie też potrzebne działanie kojące.
Wciąż nie należy jednak zapominać o dokładnym oczyszczaniu skóry. Silnie myjące preparaty lepiej jest zamienić na delikatne kosmetyki myjące. Tego rodzaju produkty posiada w swojej ofercie między innymi marka Garnier.
O czym pamiętać, gdy nasza skóra jest odwodniona?
Unikanie czynników wywołujących odwodnienie jest po prostu konieczne. Czynnikami środowiskowymi będzie między innymi promieniowanie UV. Dlatego też ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić dla nas absolutną podstawę, jeżeli chcemy zapobiegać odwodnieniu skóry. Długotrwała ekspozycja na słońce jest szkodliwa, ale nie zawsze mamy możliwość skrócić ją do minimum. Rozwiązanie? Aplikacja kremu z filtrem przeciwsłonecznym.
Nawilżenie płynące od środka jest równie ważne. Codzienne picie wody zalecane jest także przez lekarzy, ponieważ wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Odwodniony organizm to również problemy skórne. Półtora litra to minimum, które powinien wypijać każdy z nas. Ponadto staraj się nie przebywać w pomieszczeniach, w których panuje zbyt wysoka i niekomfortowa temperatura oraz w których użytkowana jest klimatyzacja.