Wykładem Ewy Leśniak, emerytowanej nauczycielki, byłej dyrektor Szkoły Podstawowej ne 2 w Przyszowej, regionalistki i publicystki, rozpoczął się projekt „Tytus Czyżewski – pierwszy elektromagnetyczny poeta i malarz z Przyszowej”.
– Na spotkanie przybyła młodzież szkół podstawowych, która z uwagą słuchała o ciekawym życiu i twórczości artysty urodzonego w majątku Berdychów pod Limanową w roku 1880. Czyżewski należy do nielicznej grupy polskich twórców, których działania artystyczne obejmowały różnorakie dziedziny sztuki. Realizował ideę syntezy sztuk. W roli malarza zapisał się jako formista, w roli poety w dziejach literatury jako futurysta. Gdy 9 maja 1945 roku chowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, historyk literatury Kazimierz Wyka powiedział nad grobem: „Nad mogiłą Tytusa Czyżewskiego, w równej żałobie co plastycy, chylimy się my – pisarze. Czyżewski był bowiem prawdziwym poetą, artystą w tej dziedzinie równie szczerym, co w swej twórczości głównej, w malarstwie” – podsumowuje Miejska Biblioteka w Limanowej.
Podczas spotkania przeprowadzono akcję „Czyżewski w butelce, czytanie na fali”.
Projekt jest realizowany przez Miejską Bibliotekę w Limanowej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy, Biblioteką Publiczną w Łukowicy oraz filią w Przyszowej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
źródło: MBP w Limanowej; oprac. MAG
fot. MBP w Limanowej, GOKSiT w Łukowicy