Zamek w Książu. Plany Hitlera. Fotorelacja

Zamek w Książu. Plany Hitlera. Fotorelacja

Jest to jeden z największych zamków w Europie, trzeci w Polsce i największy na Dolnym Śląsku. Zamek Książ jest obiektem ze wszech miar imponującym i równie ciekawym. Jedną z największych tajemnic z historii związanych z okresem II Wojny Światowej, są podziemne tunele wydrążone pod dziedzińcem i pod zamkiem.

Ich przeznaczenie do dnia dzisiejszego nie jest znane, a od początku swojej budowy objęte są wielką tajemnicą.

Pod koniec wojny z oblężonego Wrocławia wyjechał „złoty pociąg” z dobrami zagrabionymi na terenie całej Europy, który zaginął  i zniknął na odcinku Świebodzice – Wałbrzych a podobno wjechał do tuneli pod Zamkiem Książ.
Wśród wielu teorii podziemnego kompleksu Riese najczęściej powtarzają się:
– powstanie bunkrów atomowych,
– fabryki broni Hitlera w tym pocisków V1 rakiet V2
– broni biologicznej
– schowków i skrytek nazistowskich,
– podziemne miasto z przeznaczeniem na sztaby dowódcze w których mogłoby się schronić jednocześnie ponad 20 000 osób.

Właściwie Maria Teresa Oliwia West zwana „Stokrotką”. Urodziła się w 1873 r  w niezamożnej rodzinie szczycącej się jednak znakomitym pochodzeniem. Z jej przodków wywodziły się królowe angielskie, natomiast bart Daisy był ojczymem Winstona Churchilla. Maria Teresa była kobieta niezwykłej urody i pełną wdzięku. Starszego o jedenaście lat Henricha von Hochberga poznała na jednym z balów w Londynie. Z zaimponował jej wszystkim,, głównie pieniędzmi. Po ceremonii ślubnej młodzi szczęśliwi wyjechali w podróż dookoła świata z której Daisy przywiozła sznur pereł o długości 6 m, kosztujący życie jednego z poławiaczy. Początkowo pożycie małżeńskie układało im się bez zarzutów. Henrich spełniał wszystkie zachcianki żony i trzech synów  jednak Daisy  nie potrafiła przyzwyczaić się do surowej etykiety pruskiego dworu. Twierdziła z goryczą że w Niemczech  nawet kwiaty muszą rosnąć i kwitnąć według ustalonych reguł. Nie znosiła licznej służby, która nie odstępowała jej na krok oraz zakazów. W 1922  księżna Daisy rozwodzi się z Janem Henrykiem Hochbergiem, wyjeżdża do willi we Francji.
Hans pozostał w zamku a miejsce księżnej zajmuje piękna i młodziutka Klotylda de Silva y Gonzales de Candamo. Ich związek trwał krótko, ponieważ doszło do płomiennego romansu pomiędzy Klotyldą a pasierbem Bolkiem, najmłodszym synem Daisy. Z tego związku na świat przyszedł Bolko VI – ostatni żyjący potomek rodu Hochbergów mieszkający w Monachium.

Żródło: www.zamek-ksiaz.com.pl

Zdjęcia otrzymaliśmy od naszego internauty. Dziękujemy bardzo.

Zobacz również