O historii medycyny w Mszanie Dolnej. Wykład Michała Wójcika

O historii medycyny w Mszanie Dolnej. Wykład Michała Wójcika

Michał Wójcik, badacz i popularyzator historii Mszany Dolnej, wygłosił wykład w Miejskiej Bibliotece. Tym razem przybliżył słuchaczom historię medycyny w tej miejscowości. Spotkanie w bibliotece było także okazją do rozmowy o najnowszej publikacji Michała Wójcika – „Dziedzictwo sportowe miasta Mszana Dolna”.

Prelekcja, obejmująca okres II poł. XIX i I poł. XX wieku zwierała informacje na temat kondycji zdrowotnej ówczesnych mieszkańców Mszany Dolnej oraz dawnych metod leczenia (medycyna ludowa). Dalsza część spotkania dotyczyła środowiska lekarskiego, a także działalności pierwszej apteki – informuje Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej.

W budynku dzisiejszej poczty od roku 1890 funkcjonowała apteka, co świadczyło o dużym postępie cywilizacyjnym w Mszanie Dolnej, który nastąpił po uruchomieniu kolei. Aptekę prowadził m.in. Alfred Mehoffer, brat znanego młodopolskiego artysty, Józefa Mehoffera.

W budowaniu świadomości higienicznej mieszkańców Mszany Dolnej istotną rolę odegrali pierwsi lekarze – Jerzy Odrobina, a następnie Władysław Czapliński. Był on lekarzem kolejowym, a później również gminnym. Mieszkał w willi z ogrodem przy ul. Kolejowej (dziś restauracja „Magnolia”). Udzielał pomocy ofiarom wypadków kolejowych, które zdarzały się stosunkowo często. Dzięki uzyskaniu specjalizacji ginekologicznej Władysław Czapliński przyczynił się do zmniejszenia śmiertelności noworodków i kobiet, które wcześniej nie miały właściwej opieki po porodzie.

Wykład odbył się w ramach projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość” z dofinansowaniem Urzędu Marszałkowskiego „Mecenat Małopolski”.

fot. Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej

Zobacz również