Gmina Limanowa otrzymała 11 tys. zł na modernizację pomnika, upamiętniającego 19 zakładników, rozstrzelanych przez hitlerowców w Starej Wsi. Dofinansowanie przyznał Sejmik Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej”. Całkowity koszt zadania to ok. 19 tys. zł.
– Dotychczasowy pomnik został w 100% wykonany z zaprawy wapiennej i kamienia lub cegły, którą w ostateczności pokryto warstwą lastriko (1/0,5 cm). Niestety brak właściwej stopy fundamentowej doprowadził do silnego zawilgocenia wewnętrznej części pomnika, która na skutek rocznej amplitudy temperatur zaczęła pracować, tworząc pęknięcia w części zewnętrznej. Taki stan rzeczy doprowadził do silnego osłabienia wewnętrznej części pomnika (zaprawa zmurszała), co skutkuje silnymi wysoleniami w części cokołowej. Widoczne są również liczne ubytki w samej warstwie lastriko spowodowane brakiem właściwej przyczepności do podłoża. Bezwzględnie należy zrekonstruować pomnik w trwałym materiale, jakim jest piaskowiec. Ponadto należy zauważyć, iż konserwacja doraźna (uzupełnienie ubytków lastriko) obecnego pomnika w żaden sposób nie powstrzymuje jego czynników niszczących, co w krótkiej perspektywie czasu doprowadzi do pojawienia się ponownie, już raz usuniętych, zniszczeń – informuje Urząd Gminy Limanowa.
Planowana jest całkowita wymiana części cokołowej na nową, wykonaną w piaskowcu, plantowanie terenu w obrębie pomnika, z całkowitym usunięciem rosnących w najbliższym jego otoczeniu krzewów oraz zostanie wymieniona tablica pamiątkowa. Proponowana treść tablicy pamiątkowej zostanie uzgodniona z Instytutem Pamięci Narodowej.
– Pomnik znajdujący się w samym centrum miejscowości Stara Wieś ma duże znaczenie kulturalne w gminie Limanowa. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej cyklicznie odwiedzają monument, co stanowi dla nich pewien element, zakrojonego na szeroka skalę, programu wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży w gminie Limanowa. Pomnik znajduje się przy drodze powiatowej jest w bardzo widocznym i dostępnym miejscu. Nieopodal pomnika rozgrywane są finały Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą – wydarzenia, w którym uczestniczą kierowcy z kilku krajów, który gromadzi tysiące sympatyków. W związku z powyższym utrzymanie pomnika w nienagannym stanie, jak również zachowanie jego pierwotnego wyglądu, jest bardzo istotne i uzasadnione. Dla dzieci i młodzieży to lekcja patriotyzmu, przypomnienie i upamiętnienie poległych, którzy zginęli walcząc na frontach podczas II wojny światowej. Dla wszystkich mieszkańców Limanowszczyzny, a także Małopolski, będzie to miejsce pamięci oraz przestrogi dla przyszłych pokoleń przed okropieństwem wojny – czytamy na stronie Urzędu Gminy Limanowa.
źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG
fot. Urząd Gminy Limanowa