Bank Spółdzielczy Oddział w Limanowej sfinansował zakup portretów Antoniego Józefa oraz Zygmunta Feliksa Marsów

Bank Spółdzielczy Oddział w Limanowej sfinansował zakup portretów Antoniego Józefa oraz Zygmunta Feliksa Marsów

Limanowski oddział Banku Spółdzielczego sfinansował zakup do zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej zabytkowych portretów dwóch właścicieli dworu – Antoniego Józefa oraz Zygmunta Feliksa Marsów. Obrazy powstały na początku XX wieku, a ich nabycie jest trwałą formą upamiętnienia, przypadającej w tym roku, 145. rocznicy istnienia limanowskiego banku, którego korzenie związane są z Antonim Józefem Marsem.

Oficjalne przekazanie portretów przez Zarząd Banku Spółdzielczego w Limanowej na czele z prezesem Adamem Dudkiem, na ręce Magdaleny Urbaniec, pełniącej funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, nastąpiło 12 lipca. Miasto Limanowa reprezentował burmistrz Władysław Bieda.

Ufundowane dzieła to obrazy olejne na płótnie „Portret Antoniego Józefa Marsa” oraz  „Portret Zygmunta Feliksa Marsa”, powstałe w roku 1904. Ich autorem jest Kazimierz Borzym (1884 – 1968) – znany artysta, malarz, przedstawiciel szkoły realistów. Był związany z grupami „Pro Arte” i „Zachęta”. Wraz z artystami starszego pokolenia, takimi jak A. Austen, Z. Badowski, M. Czepita, W. Wankie, M. Wawrzeniecki, H. Weyssenhoff oprotestował w 1921 roku wystawę formistów w Zachęcie. Przed II wojną światową był profesorem malarstwa i rysunku w Gimnazjum Męskim im. Jana Zamoyskiego przy ul. Smolnej 30 w Warszawie. Po wojnie zaliczano go, obok Michała Borucińskiego i Janusza Janowskiego, do tradycjonalistów, portrecistów i pejzażystów akademickich, którzy kontynuowali w czasach socrealizmu tradycje międzywojenne. Pewnego rodzaju wyłomem w twórczości Borzyma jest obraz „Przysięga prezydenta Bieruta” (1951), znajdujący się obecnie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kształcił się w Szkole Rysunku im. W. Gersona w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Szkole Simona Hollósy’ego w Monarchium. Artysta przede wszystkim znany jako portrecista (autoportret, autoportret z córką Hanną, portrety m.in. żony, matki, W. Bobrowskiej, H. Chatizow, J. Perkowskiej, D. Suchodolskiej, M. Suchodolskiej, J. Suchodolskiej, I. Ścigalskiej, K. Zielińskiego, a także Św. Teresa z krucyfiksem i bukietem róż – kościół w Zgłowiączce). Malował też pejzaże i martwe natury, m. in. „Żniwa w górach”, „Zima”, „Peonie”, „Chryzantemy” i inne. W Sieradzu, w kościele Św. Stanisława, znajdują się cenne malowidła Borzyma, wykonane w 1910 roku na 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Jego prace były wystawiane m.in. w warszawskiej Zachęcie, Muzeum Narodowym w Warszawie, a także na zagranicznych ekspozycjach w Moskwie i Kijowie. Twórca był wielokrotnie nagradzany. Obrazy wchodziły w skład zdeponowanej w limanowskim muzeum drogocennej kolekcji portretów z XVIII – XX wieku przedstawicieli rodu Marsów i Żelechowskich, autorstwa znanych polskich malarzy, których właścicielem jest Izabela Murzyn – Borzemska. Dzięki hojnemu gestowi limanowskiego Banku Spółdzielczego, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej rozpoczęło wykupywanie do własnego zasobu muzealnego tej wyjątkowej dla historii dworu kolekcji – poinformowała dyrektor Magdalena Urbaniec.

 

źródło: Magdalena Urbaniec/Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; oprac. MAG

fot. Dorota Wójtowicz/Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Zobacz również