Limanowski oddział Banku Spółdzielczego sfinansował zakup do zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej zabytkowych portretów dwóch właścicieli dworu – Antoniego Józefa oraz Zygmunta Feliksa Marsów. Obrazy powstały na początku XX wieku, a ich nabycie jest trwałą formą upamiętnienia, przypadającej w tym roku, 145. rocznicy istnienia limanowskiego banku, którego korzenie związane są z Antonim Józefem Marsem.
Oficjalne przekazanie portretów przez Zarząd Banku Spółdzielczego w Limanowej na czele z prezesem Adamem Dudkiem, na ręce Magdaleny Urbaniec, pełniącej funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, nastąpiło 12 lipca. Miasto Limanowa reprezentował burmistrz Władysław Bieda.
– Ufundowane dzieła to obrazy olejne na płótnie „Portret Antoniego Józefa Marsa” oraz „Portret Zygmunta Feliksa Marsa”, powstałe w roku 1904. Ich autorem jest Kazimierz Borzym (1884 – 1968) – znany artysta, malarz, przedstawiciel szkoły realistów. Był związany z grupami „Pro Arte” i „Zachęta”. Wraz z artystami starszego pokolenia, takimi jak A. Austen, Z. Badowski, M. Czepita, W. Wankie, M. Wawrzeniecki, H. Weyssenhoff oprotestował w 1921 roku wystawę formistów w Zachęcie. Przed II wojną światową był profesorem malarstwa i rysunku w Gimnazjum Męskim im. Jana Zamoyskiego przy ul. Smolnej 30 w Warszawie. Po wojnie zaliczano go, obok Michała Borucińskiego i Janusza Janowskiego, do tradycjonalistów, portrecistów i pejzażystów akademickich, którzy kontynuowali w czasach socrealizmu tradycje międzywojenne. Pewnego rodzaju wyłomem w twórczości Borzyma jest obraz „Przysięga prezydenta Bieruta” (1951), znajdujący się obecnie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kształcił się w Szkole Rysunku im. W. Gersona w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Szkole Simona Hollósy’ego w Monarchium. Artysta przede wszystkim znany jako portrecista (autoportret, autoportret z córką Hanną, portrety m.in. żony, matki, W. Bobrowskiej, H. Chatizow, J. Perkowskiej, D. Suchodolskiej, M. Suchodolskiej, J. Suchodolskiej, I. Ścigalskiej, K. Zielińskiego, a także Św. Teresa z krucyfiksem i bukietem róż – kościół w Zgłowiączce). Malował też pejzaże i martwe natury, m. in. „Żniwa w górach”, „Zima”, „Peonie”, „Chryzantemy” i inne. W Sieradzu, w kościele Św. Stanisława, znajdują się cenne malowidła Borzyma, wykonane w 1910 roku na 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Jego prace były wystawiane m.in. w warszawskiej Zachęcie, Muzeum Narodowym w Warszawie, a także na zagranicznych ekspozycjach w Moskwie i Kijowie. Twórca był wielokrotnie nagradzany. Obrazy wchodziły w skład zdeponowanej w limanowskim muzeum drogocennej kolekcji portretów z XVIII – XX wieku przedstawicieli rodu Marsów i Żelechowskich, autorstwa znanych polskich malarzy, których właścicielem jest Izabela Murzyn – Borzemska. Dzięki hojnemu gestowi limanowskiego Banku Spółdzielczego, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej rozpoczęło wykupywanie do własnego zasobu muzealnego tej wyjątkowej dla historii dworu kolekcji – poinformowała dyrektor Magdalena Urbaniec.
źródło: Magdalena Urbaniec/Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; oprac. MAG
fot. Dorota Wójtowicz/Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej