Zaproszenie na kolejne spacery historyczne. Poprowadzą je Karol Wojtas i Przemysław Bukowiec

Zaproszenie na kolejne spacery historyczne. Poprowadzą je Karol Wojtas i Przemysław Bukowiec

23 i 24 lipca odbędą się kolejne dwie wędrówki z cyklu „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”. W sobotę miłośnicy historii spotkają się w Szyku, a w niedzielę – w Młyńczyskach.

W sobotę, 23 lipca, o godz. 16:30 przy kościele w Szyku rozpocznie się spacer pt. „Święty Stanisław i drewniana świątynia”. Poprowadzi go Karol Wojtas. Uczestnicy zwiedzą zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętej Barbary oraz cmentarz parafialny. Szyk to wieś położona u podnóży Kostrzy (725 m. n. p. m.) w dolinie Tarnawki. Od stuleci wznosi się tam drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętej Barbary. We wnętrzu tej niewielkiej świątyni odsłonięto stosunkowo niedawno zabytkowe polichromie, przedstawiające żywot świętego Stanisława. Na wyposażeniu kościoła znajdują się także zabytkowe obrazy, w tym cenne przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowane na desce. Na pobliskim cmentarzu parafialnym znajdują się stare kamienne nagrobki. Spacer potrwa około 2,5 godz. i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

W niedzielę, 24 lipca, o godz. 15:30 przy cmentarzu parafialnym w Młyńczyskach rozpocznie się spacer pt. „W cieniu Modyni – śladami Genowefy Kroczek – Lotte”. Poprowadzi go Przemysław Bukowiec. Działalność konspiracyjna w czasie II wojny światowej na terenie Beskidu Wyspowego opierała się na strukturach organizacji Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. To właśnie z tą drugą była związana, pochodząca z Przyszowej, legendarna sanitariuszka Genowefa Kroczek ps. Lotte. Jej działalność społeczna, patriotyczna w znacznej mierze miała miejsce na terenie wsi Młyńczyska. Podczas spaceru na cmentarzu parafialnym uczestnicy poznają historię zapomnianych mogił partyzanckich żołnierzy z oddziału „Opór” oraz ciekawostki związane z kapliczką ofiar II wojny światowej. Ponadto na osiedlu Cisowy Dział, prowadzący opowie o działalności Genowefy Kroczek, nazywanej małopolską „Inką” oraz partyzantów oddziału „Opór”. Na trasie spaceru omówiona zostanie historia kapliczki Matki Boskiej Częstochowskiej i szpitalików partyzanckich. Dla wytrwałych spacer z przełęczy Cisowy Dział na wieżę widokową na górze Modyń (1029 m n.p.m.). Spacer potrwa około 3 godz. i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Spacery orgaznizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego.   Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również