W Parku Wodzickich w Porębie Wielkiej w ostatnią niedzielę sierpnia odbyło się „Pożegnanie lata pod Turbaczem”. W ramach tego wydarzenia w koncercie finałowym zaprezentowali się uczestnicy projektu „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja Integracyjna przez Sztukę”. Było to ogromne przeżycie dla 20-osobowej grupy seniorów z gminy Niedźwiedź.
– Minęło kilka dni od koncertu, a w uszach dalej brzmią słowa lubianych popularnych utworów muzycznych. Do tej pory do szkoły bądź przedszkola chodziła mama na występy swojego dziecka. Tutaj role się odwróciły i teraz syn lub córka nawet z dziećmi, przyszli na koncert rodzica – dzieli się wrażeniami Anna Maria Stożek, uczestniczka warsztatów.
Nasza rozmówczyni podkreśla zaangażowanie Mirosława Witkowskiego.
– Pan Mirosław Witkowski jest człowiekiem o niesamowitym poczuciu humoru i wyjątkowej charyzmie. Młody człowiek, który mimo wielu przeszkód, dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Wraz z profesjonalistami – instruktorami projektu, chce seniorów nauczyć dystansu do siebie. Chciałby aby seniorzy nie zamykali się w ścianach swoich domów i zajmowali się tylko i wyłącznie gotowaniem posiłków dla domowników, opieką nad wnukami, staniem w kolejce do kolejnego specjalisty lub jeszcze gorzej, wyłączyli się z życia społecznego – mówi Anna Maria Stożek.
Koncert finałowy był dla seniorów ważnym wydarzeniem. To nie koniec przygody z muzyką.
– Koncert galowy był niesamowitym zjawiskiem. Zaskoczył przede wszystkim dużą część widowni. Oczekiwali perfekcyjnego wykonania utworów, może i z repertuaru muzyki poważnej. Nie zawiedli się, gdyż było wszystko, poza tym mnóstwo wspólnego śpiewu, tańca i zabawy. Bardzo ciekawym przerywnikiem było wykonanie patriotycznego utworu „Nadzieja” przez prowadzącego Mirosława Witkowskiego w duecie z panią poseł RP Anną Paluch. Naprawdę świetnie śpiewająca parlamentarzystka w repertuarze tak ambitnym i wymagającym, pozwala na inne spojrzenie na politykę. Później miejscem na estradzie nie wzgardził pan Rafał Rusnak – wójt gminy Niedźwiedź. Włodarzowi gminy należą się szczególne podziękowania za objęcie swoim patronatem całej imprezy. Dobrym pomysłem było rozgrzanie widowni przez zespół „Light”, a to zasługa działu kultury naszej gminy. O godz. 20:30 w amfiteatrze tańczyli dosłownie wszyscy, którzy chcieli. Dla każdego znalazło się miejsce. Seniorzy weszli na scenę po godzinie 21:00 i zabawili tam ponad godzinę. Koncert ubarwiony był wywiadami na żywo z seniorami, ich wrażeniami z udziału w projekcie, wstawkami kabaretowo – słownymi prowadzącego show, które były również zaskoczeniem dla występujących. Kwestie poruszane w formie pytań i odpowiedzi, w obecności widowni, nie były wcześniej przećwiczone na próbach. Naturalnie podziękowania należą się ekipie młodych pod opieką pani Dorotki Gil, którzy ubarwili występy swoim głosem, ale również poczuli ten łyk adrenaliny przed występem z udziałem publiczności. Na pewno seniorzy, którzy mieli chęć i odwagę wystąpienia na scenie, posiadają ten wymarzony przez pomysłodawcę dystans do siebie i być może będą go przekazywać innym. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i z taką seniorską energią jedziemy na podbój Warszawy – dodaje uczestniczka koncertu.
fot. Stowarzyszenie Muzyka Świata AKORD