Zagórzańska msza św. z zespołem Kasinianie – Zagórzanie

Zagórzańska msza św. z zespołem Kasinianie – Zagórzanie

W zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej mieszkańcy regionu i goście modlili się podczas kolejnej zagórzańskiej mszy św. Oprawę muzyczną przygotował zespół Kasinianie – Zagórzanie.

Regionalna oprawa zagórzańskiej mszy św. zgromadziła ludzi tworzących szczególną wspólnotę – społeczność, której na sercu leży miłość do regionu, jego kultury i tradycji praojców. Ta miłość do tego, co po sobie pozostawili przodkowie i co przekazali kolejnym pokoleniom połączyła dwie najstarsze w regionie zagórzańskim formy propagowania kultury ludowej; dwa dzieła ludzkich rąk i serc: budowlę stanowiącą świadectwo minionej epoki i wiary siedemnastowiecznych mieszkańców Kasiny Wielkiej oraz 50-letnią historię kultury niematerialnej (śpiewu, muzyki, tańca, gwary, stroju, obrzędów) propagowanych w zespole regionalnym Kasinianie – Zagórzanie – relacjonuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Po mszy św. na placu przed kościołem odbył się koncert i kiermasz produktów lokalnych.

Przy skocznych dźwiękach kapeli regionalnej i barwnych głosach koncertującego zespołu można było zaopatrzyć się w produkty lokalne: miody z pasieki Piotra Woźniaka z Koniny, sery produkowane przez Monikę Kubik z Mszany Górnej, ozdobne pierniki – prawdziwe dzieła sztuki tworzone przez Małgorzatę Suder z Kasinki Małej czy elementy strojów ludowych i stylizowanych oferowanych przez „Hafthan” z Koniny. Nie zabrakło też ciasteczek do popołudniowej kawy. Wśród stałych uczestników wydarzenia stworzyła się już szczególna więź; z sympatią i szczerymi uśmiechami witają się i pozdrawiają, a tematów do rozmowy jest tyle, że coraz trudniej się rozstać… W celebrowaniu świątecznych chwil i tworzeniu wspólnoty zagórzańskich serc nie przeszkadza ani deszcz, ani jesień niosąca ze sobą coraz niższe temperatury – podsumowują organizatorzy.

 

źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również