„Nie wszystek umrę” – miejsca kaźni ofiar niemieckiej okupacji w Starej Wsi. Relacja ze spaceru historycznego

„Nie wszystek umrę” – miejsca kaźni ofiar niemieckiej okupacji w Starej Wsi. Relacja ze spaceru historycznego

W Starej Wsi odbył się ostatni spacer historyczny z jesiennego cyklu, przygotowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego. Wędrówkę poprowadził Przemysław Bukowiec.

Na początku uczestnicy poznali historię demografii Starej Wsi w okresie międzywojennym. Agnieszka Pławecka i Damian Król z zespołu regionalnego „Starowiejski Hyr” przybliżyli ciekawostki kulturowe, etnograficzne, regionalne związane z miejscowością.

Następnie Przemysław Bukowiec opowiedział o pierwszych latach okresu niemieckiej okupacji na Limanowszczyźnie, polityce eksploatacji beskidzkiej, formach represji oraz organizacjach:  Ruchu Ludowym „Roch”  (Batalionach Chłopskich), Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej oraz Związku Czynu Zbrojnego. Wśród wymienionych działaczy konspiracyjnych znaleźli się mjr Antoni Gryzina-Lasek „Doktor Świder”, a także Wincenty Gawron „Dębski”, który uciekł z KL Auschwitz.

Spod kościoła w Starej Wsi uczestnicy udali się na tzw. Pożary, w miejsce masowych egzekucji limanowskich Żydów w latach 1941-1942, przeprowadzonych przez niemiecki aparat represji. Na miejscu kaźni Przemysław Bukowiec wraz z Karolem Wojtasem przybliżyli najważniejsze informacje na temat historii zagłady limanowskich Żydów.

Kolejnym przystankiem był pomnik ofiar niemieckiej egzekucji z 23 lutego 1944 r. – w odwecie za działalność partyzancką, wówczas rozstrzelano 19 polskich zakładników.

Ostatnim etapem spaceru była kaplica w dolnej części kościoła. Tam Damian Król i ks. proboszcz Mariusz Nosal przybliżyli plany inicjatywy związanej z twórczością religijno-patriotyczną Wincentego Gawrona. Oskar Broda opowiedział o zmianach w ubiorze w połowie lat 40. XX wieku. Na koniec prowadzący spacer przeprowadził konkurs w formie quizu z nagrodami – gadżetami turystycznymi Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego.

Spacery historyczne po Szlaku AK na Ziemi Limanowskiej były organizowane w ramach projektu finansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 „Wolność po polsku”.

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. Joanna Bukowiec

Zobacz również