Łączy ich miłość do muzyki. Chór „BelCanto” z Dobrej świętował wraz z przyjaciółmi 10-lecie działalności

Łączy ich miłość do muzyki. Chór „BelCanto” z Dobrej świętował wraz z przyjaciółmi 10-lecie działalności

Na co dzień wykonują różne zawody. Są wśród nich: menagerowie, urzędnicy, inżynierowie, handlowcy, emerytowane nauczycielki, uczniowie i studentki, ogrodnik, stolarz, ślusarz, teolog-pielęgniarz, adwokat a także ksiądz. Łączy ich pasja śpiewania. Tworzą zgrany zespół nie tylko podczas występów, przyjaźnią się również prywatnie. Są jedną z wizytówek gminy Dobra. Chór „BelCanto” świętował 10-lecie działalności. Jak podkreślają chórzyści, sukces jest zasługą Urszuli Palki-Ranosz, która prowadzi chór w sposób profesjonalny i buduje wyjątkową atmosferę.

Jubileusz rozpoczął się mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej mszą św. w intencji chórzystów i ich rodzin. Po nabożeństwie odbył się koncert jubileuszowy, który stanowił podsumowanie muzycznej drogi dobrzańskiego chóru. Wspólnie z nim wystąpili muzycy Orkiestry Kameralnej pod batutą kompozytora i dyrygenta, Sebastiana Szymańskiego, a także Parafialny Zespół Muzyczny z Dobrej. W repertuarze podczas tego wyjątkowego koncertu znalazły się pieśni religijne oraz utwory muzyki klasycznej i filmowej. Występ został nagrodzony owacją na stojąco. Historię chóru przybliżyła słuchaczom prowadząca – Aleksandra Wilk. Minutą ciszy uczczono zmarłych chórzystów i instrumentalistów: śp. Władysława Kaima, śp.  Kazimierza Kordeczkę orz akordeonistę, śp. Zenona Pazdura.

Podczas jubileuszu nie zabrakło „Sto lat”, tortu oraz życzeń od zaprzyjaźnionych muzyków i samorządowców. Wójt Benedykt Węgrzyn i przewodniczący Rady Gminy Dobra, Jan Palki, podkreślali, że systematyczna praca i dobre zrozumienie w zespole, prowadzonym przez Urszulę Palkę-Ranosz, owocują doskonaleniem jakościowym. Każdy koncert jest lepszy od poprzedniego i daje słuchaczom wiele wzruszeń.

Urszula Palka-Ranosz wręczyła jubileuszowe pamiątki osobom, które wspierały chór i dziękowała przede wszystkim chórzystom. Sama również otrzymała upominki od tych, których zaraziła pasją śpiewania.

Historia chóru „BelCanto”

Chór „BelCanto”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej, liczy obecnie 25 osób.: Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec lutego 2012 roku. Przesłuchania zorganizowała założycielka chóru – Urszula Palka-Ranosz. Wkrótce zespół zaczął włączać się w przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości religijnych, kulturalnych i patriotycznych na terenie gminy Dobra. W maju 2015 roku chórzyści przyjęli zaproszenie chóru „Magnificat” i zaśpiewali u stóp Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala podczas VI Koncertu Chórów Podhalańskich „Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani”. Tego samego roku, w lipcu, chór wystąpił podczas imprezy plenerowej w zaprzyjaźnionej z gminą Dobra słowackiej wiosce Dlha nad Oravą z repertuarem stylizowanej muzyki ludowej. Pod koniec 2015 roku, w grudniu, chórzyści zaprezentowali swoje umiejętności na koncercie kolędowym w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny u Ojców Karmelitów na Piasku  w Krakowie. Śpiewali też  m.in. w Jurkowie, Mszanie Dolnej, Limanowej – Sowlinach, Piwnicznej. W 2018 roku chór „BelCanto” brał udział w warsztatach muzyki liturgicznej, zorganizowanych przez GOK w Dobrej, które prowadził uznany kompozytor muzyki religijnej, Piotr Pałka. Trzydniowe warsztaty intensywnej pracy, zakończone zostały wykonaniem utworów napisanych przez kompozytora  w dobrzańskim sanktuarium na uroczystej mszy świętej.  W tym samym roku chór zadebiutował na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Tarnowie. „BelCanto” regularnie bierze udział w corocznym przeglądzie chórów „Laudate Dominum” w Mszanie Dolnej. Od samego początku ulubionym repertuarem zespołu są pieśni uwielbieniowe, a przede wszystkim kanony z Taize. Dzięki dobrej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Mszanie Dolnej w 2019 roku członkowie chóru zostali zaproszeni na warsztaty muzyki gospel. Pod okiem Colina Williamsa chórzyści mieli możliwość spróbowania swoich sił w zupełnie innym repertuarze.  Chór „BelCanto” współpracuje także z młodzieżowym zespołem muzycznym, działającym przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej, prowadzonym przez Wojciecha Czecha, absolwenta Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie w klasie organów. Jednym z najważniejszych wydarzeń, w którym zespół współpracował z chórem, była dekanalna msza ś. podczas Światowych Dni Młodzieży i wykonanie hymnu „Błogosławieni miłosierni”. W latach 2020 – 2022  chór współpracował z działającą do niedawna przy GOK Dobra Orkiestrą Kameralną „Sinfonietta”, prowadzoną przez Sebastiana Szymańskiego – doktora nauk teologicznych w zakresie muzyki sakralnej i wybitnego kompozytora. Członkami orkiestry byli nauczyciele i absolwenci oraz uczniowie szkół muzycznych z terenu powiatu. Owocem współpracy chóru z orkiestrą jest podniesienie umiejętności muzycznych chórzystów oraz szereg nagrań znajdujących się na kanale GOK-u w serwisie youtube, np. cykl pieśni pasyjnych. Chór współpracował również ze Szkołą Muzyczną I Stopnia w Dobrej, uczestnicząc w ważnych wydarzeniach tej społeczności.

Zobacz również