Stowarzyszenie „Łętowianie” zrealizowało projekt „Łętowscy przyjaciele przyrody”, na który pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Z projektu skorzystali mieszkańcy Łętowego oraz okolicznych miejscowości.
W wakacje 80-osobowa grupa wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Magurskiego Parku Narodowego i Krynicy-Zdroju. Podczas wyjazdu do Magurskiego Parku Narodowego uczestnicy zostali oprowadzeni po muzeum, a następnie wyruszyli na ścieżkę przyrodniczą Kiczera im. Prof. Jana Rafińskiego. Przewodnicy, oprowadzający po ścieżce, pokazali również zebranym nieistniejącą wieś Żydowskie. Tam przy ruinach cmentarza oraz cerkwi, opowiedzieli historię wysiedlenia Łemków podczas akcji „Wisła” pod koniec lat 40. XX w. Uczestnicy zostali również odprowadzeni po cerkwi znajdującej się w Krempnej, zbudowanej w latach 1778–1782. Następnie udali się do Krynicy-Zdroju, gdzie w kolejnych dniach pobytu zwiedzili Pijalnię Wód Uzdrowiskowych, udali się na wędrówkę Parkiem Zdrojowym, wyszli na górę Parkową. Odwiedzili również Muszynę, gdzie odbyła się gra terenowa, związana z przyrodą tamtych okolic. Grupy mogły również podziwiać przepięknie urządzone ogrody sensoryczne, gdzie przebywanie wśród licznie zgromadzonych roślin oraz zwierząt było prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów. Na zakończenie wyjazdu grupa odbyła spacer wśród koron drzew. Wędrując, można było poszerzyć wiedzę na temat fauny i flory, a także historii Łemków.
Podczas letnich półkolonii zorganizowane były zajęcia z edukacją ekologiczną. W ramach zajęć dzieci wybrały się na wycieczkę do Gorczańskiego Parku Narodowego oraz na górę Szczebel. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych, teatralnych, tańca, zielarskich, przeprowadzono grę terenową, a wszystko to w tematyce ekologicznej. Dzieciom przez cały okres trwania półkolonii zapewniono również całodzienne wyżywienie. Na pożegnanie wakacji i podsumowanie półkolonii, dzieci spędziły noc w bibliotece, gdzie przygotowano im również mnóstwo ciekawych atrakcji.
W wakacje zorganizowano również wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Laskowej, gdzie dzieci zwiedziły skansen, poznały stare wiejskie budownictwo i dowiedziały się, jak dawniej żyli ludzie na wsi. Odwiedziły również zagrodę, uprzędły dla siebie piękne, kolorowe bransoletki, które były wspaniałą pamiątką po wizycie w muzeum.
We wrześniu odbył się piknik ekologiczny oraz szkolenie dotyczące ekologii. W ramach tych działań przeprowadzono konkurs plastyczny i wiedzy ekologicznej. Dzieci, przed zgromadzoną publicznością, zaprezentowały umiejętności zdobyte podczas wakacyjnych warsztatów, taniec, piosenkę, przedstawienie, a wszystko o tematyce ekologicznej. Ze względu na deszczową pogodę piknik odbył się we wnętrzu Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej. Zorganizowano również warsztaty, podczas których m.in. poruszono problematykę zanieczyszczenia powietrza oraz jego szkodliwego działanie na zdrowie człowieka.
W ramach projektu zorganizowano również jednodniowe wycieczki szkolne do: Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Orawskiego Muzeum Etnograficznego w Zubrzycy (tam dzieci ze szkoły podstawowej wzięły udział w warsztatach „Od ziarna do chleba”); Tatrzańskiego Parku Narodowego (dzieci z starszych klas szkoły podstawowej wraz z przewodnikiem zwiedziły wystawę multimedialną w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, a następnie wyruszyły na wędrówkę Doliną Białego, gdzie miały możliwość poznania tatrzańskiej przyrody). Z kolei dzieci z Bajkowego Przedszkola wzięły udział w wycieczce do Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie udały się na spacer po parku, podczas którego obserwowały roślinność i zmieniającą się przyrodę. Zbierały kolorowe liście i uczyły się rozpoznawać drzewa liściaste. Były też gry i zabawy na świeżym powietrzu, w których wykorzystano m.in. kasztany, które dzieci samodzielnie zebrały. Dzieci dotarły również do tężni solankowej w Porębie Wielkiej oraz odwiedziły tamtejszą zagrodę, gdzie skorzystały z możliwości przejażdżki na kucykach.
Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Koszt kwalifikowany 57 200 zł, kwota dotacji 40 000 zł.
tekst: Stowarzyszenie „Łętowianie”; oprac. MAG
fot. Stowarzyszenie „Łętowianie”