Zakończyły się prace konserwatorsko-renowacyjne kolejnego cmentarza z okresu Wielkiej Wojny na terenie działalności nowosądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W ostatnich dniach dokonano odbioru dużego zakresu działań, jakie przeprowadzono na cmentarzu nr 357 w Kamionce Małej w gminie Laskowa.
– Remont i konserwacja objęły wnętrze nekropolii, ogrodzenie, bramę wejściową oraz pokrycie pięknej drewnianej kaplicy. Tym samym przywracając, tej ostatniej, pierwotny wygląd, który został znacznie zniekształcony w trakcie prac w latach 90. XX w. Prace finansowane były przez Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz gminę Laskowa pod nadzorem konserwatorskim delegatury WUOZ w Nowym Sączu – poinformowała nowosądecka delegatura.
Cmentarz wojenny nr 357 w Kamionce Małej, znajduje się na skraju lasu, na należącym do Beskidu Wyspowego wzniesieniu Jastrząbka o wysokości 530 m. Położony jest tuż poniżej zalesionego wierzchołka Jastrząbki, na jej północno-wschodnich stokach. Pochowano tutaj żołnierzy armii rosyjskiej, austriacko-węgierskiej i pruskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 8–13 grudnia 1914 r. w czasie tzw. operacji łapanowsko-limanowskiej. Jego projektantem był Gustaw Ludwig. Budowę cmentarza rozpoczęto po tym, jak w wyniku zwycięskiej dla Austriaków bitwy pod Gorlicami wyparto wojska rosyjskie z Galicji Zachodniej dalej na wschód. Na jednym cmentarzu wspólnie pochowano żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, armii niemieckiej oraz armii rosyjskiej, przy czym zarówno dla żołnierzy własnej, jak i wrogiej armii stosowano tę samą metodę pochówku i równie reprezentacyjne nagrobki. Na tym cmentarzu pochowano w 53 mogiłach pojedynczych i 59 zbiorowych łącznie 260 żołnierzy, w tej liczbie: 92 żołnierzy armii austriackiej z 1, 18, 24 i 25 pułku strzelców oraz 45 pułku artylerii landwery; 11 żołnierzy armii niemieckiej z 217 pruskiego rezerwowego pułku piechoty; 157 żołnierzy armii rosyjskiej.
źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Nowym Sączu; oprac. MAG
fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie – Delegatura w Nowym Sączu