Kantor Avraham Taylor oraz krakowski zespół „Klezmorim Trio” wystąpili w koncercie dedykowanym pamięci rodziny Rebhunów

Kantor Avraham Taylor oraz krakowski zespół „Klezmorim Trio” wystąpili w koncercie dedykowanym pamięci rodziny Rebhunów

Chasydzkie pieśni i psalmy zabrzmiały podczas koncertu zorganizowanego w Urzędzie Miasta przez fundację Sztetl Mszana Dolna. Był on dedykowany pamięci rodziny Rebhunów z Mszany Dolnej i Rabki. Wystąpił izraelski kantor Avraham Taylor – potomek tej rodziny, ważnej dla społeczności żydowskich obydwu miast – wraz z krakowskim zespołem „Klezmorim Trio”.

Koncert poprzedził wykład o dziejach rodziny Rebhunów, przygotowany przez Fundację Sztetl Mszana Dolna. W wydarzeniu wziął udział rabin Krakowa i całej Galicji, Edgar Gluck.

Amalia i Dawid Rebhun mieli w Mszanie Dolnej dom, sklep i hurtownię mąk i pasz. Dwóch ich synów: Herszel i Jankiel, po ożenieniu się, zamieszkało z rodzinami w Rabce. Syn Herszela, Szalom, jest dziadkiem Aviego/Avrahama. On i jego siostra, Miriam, pamiętają jeszcze przedwojenną Rabkę, w której mieszkali, i w której ich ojciec miał hurtownię zaopatrującą rabczańskie pensjonaty. Pamiętają też odwiedziny u dziadków w Mszanie. Wciąż jeszcze żyją, mieszkają w Izraelu, niedawno mieliśmy okazję ich odwiedzić; rozmawiali z nami piękną polszczyzną! Avraham był gościem na uroczystościach 80. rocznicy Zagłady w Mszanie Dolnej w sierpniu ubiegłego roku. Zaśpiewał przy zbiorowych mogiłach Ofiar, m.in. Amalii i Dawida Rebhunów, swoich prapradziadków. Dużej części rodziny udało się uratować, dzięki ucieczce na wschód, jednak zarówno dziadkowie, jak ich córka z rodziną i synowa z dwoma małymi synkami, zginęli w Zagładzie. Avraham zaśpiewał psalmy i pieśni chasydzkie w oryginalnym języku hebrajskim. Zaskoczeniem był mazurek inspirowany polską muzyką ludową oraz modlitwa śpiewana w rytmie walca. W koncercie wzięło ponad 50 osób, kolejne miały możliwość uczestnictwa online.  Kantorowi towarzyszył znany krakowski zespół „Klezmorim Trio”, który również uświetniał sierpniowe obchody w Mszanie – informuje fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Wydarzenie realizowano jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również