Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił Drogę Światła w parafii Miłosierdzia Bożego

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił Drogę Światła w parafii Miłosierdzia Bożego

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił stacje Drogi Światła wokół kościoła w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Wcześniej parafianie i goście modlili się podczas uroczystej mszy świętej.

– Mamy nieść płomień i rozpalać płomienie wiary, nadziei i miłości wszędzie tam, gdzie panują ciemności niewiary, gdzie zanika prawda o Bogu i człowieku, gdzie mroki egoizmu, zła i grzechu odbierają ludziom radość życia. Mamy świadczyć o zwycięstwie Zmartwychwstałego i o tym, że każda i każdy z nas ma udział w tym zwycięstwie – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości

Droga Światła składa się z 14 granitowych skał o wysokości ponad 2 metrów. Na nich znajdują się freski, które ukazują ewangeliczne spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Stacje Drogi Światła zaczynają się od zmartwychwstania Pana Jezusa, a kończą Zesłaniem Ducha Świętego.

– Droga Światła – nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie. W naszej Parafii Droga Światła wpisuje się w rozwój kultu Miłosierdzia Bożego. Św. Faustynie ukazał się Jezus Zmartwychwstały. Tylko dzięki zmartwychwstaniu możemy czerpać z Jego miłosierdzia. Poszczególne spotkania Drogi Światła ukazują sposób czerpania z Jezusowego miłosierdzia, tak jak Maria Magdalena, Piotr i Jan, Tomasz, wszyscy Apostołowie i uczniowie oraz niewiasty przyjmujący dar Ducha Świętego. Droga Światła przy kościele Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej ma także ciekawy regionalny wątek. 14 skał symbolizuje 14 pagórków i szczytów otaczających Mszanę Dolną. Wybór gór ma dwa kręgi: pierwszy horyzontalny, czyli góry, które widać z wieży kościoła i wyznaczają horyzont; m.in. Mogielica, Turbacz, Babia Góra i Lubomir; drugi szczyty związane z sąsiednimi parafiami; np. Grunwald, Witów. Potaczkowa, Kiczora, Szczebel czy Lubogoszcz. U podnóża każdej skały zostały umieszczone kamienie pochodzące z poszczególnych gór. W ten sposób symbolicznie chcemy powierzyć Bożemu Miłosierdziu całą okolicę Mszany Dolnej – czytamy na stronie internetowej parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej.


źródło: parafia Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej; oprac. MAG

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Mirosław Lenart

Zobacz również