W galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej otwarto wystawę pt. „Wincenty Stanisław Gawron – Droga życia”. Prezentuje ona przekrój dorobku artystycznego wybitnego przedstawiciela Ziemi Limanowskiej. Szczególne miejsce zajmuje „Droga Krzyżowa Narodu Polskiego”. Sala została zaaranżowana na wnętrze wiejskiej chaty, w której Wincenty Gawron rozpoczął życiową drogę. Wernisaż poprowadzili dyrektor Joanna Michalik, Damian Król oraz Karol Wojtas. Ekspozycję można oglądać do 19 maja w godzinach pracy biblioteki.
Jak podkreślają organizatorzy, dom rodzinny wywarł na Wincentym Stanisławie Gawronie niesamowite piętno. Do tego miejsca tęsknił, o tym miejscu śnił, a powracał jedynie w wielu swoich pracach. Już długo po II wojnie światowej, w latach 70., gdy mógł odwiedzić Ojczyznę, powracał właśnie w rodzinne strony. Domem nie był tylko sam budynek, była cała limanowska okolica, góry i pagórki, doliny i jary, pola i lasy, kultura swojska, ludowa oraz przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkali, tworzyli przestrzeń wypełniającą dom, który nosił w sercu. Wystawa odnosi się również do emocji Wincentego Gawrona, który w swoim życiu stawał przed wieloma wyborami, a jednym z tych wyborów wyborów była sztuka i chęć ciągłego tworzenia, poszukiwania odpowiedzi na wiele kwestii.
Wystawę przygotowali: Damian Wróbel, Karol Wojtas, Alina Gawron i Damian Król wraz z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej.
fot. Tv28, Jerzy Jędrys, MPB w Limanowej